| TropicalSun a întrebat:

Sunt extrem de suparatacrying! Eu port ochelari, si ideea e ca NU mai vreau sa port.Nu ma pot obisnui cu lentilele de contact...si am miopia 3 si multi spun ca nu mai este reversibila! Ce sa ma fac? Am 13 ani si parintii spun ca la 18 voi face o operatie in Franta, pentru ochi.

1:Sunt sigura ca miopia va mai creste! Daca orbesc? Am auzit ca la 9 orbesti...

2:Nu mai pot sa sufar ochelarii! Am incercat rame frumoase, si niciuna nu ma "incalzit". Colegii ma tachineaza si ma fac toci.Si oricum, am vazut ca numai fetele cu fundul mare, dezvoltate, si frumoase, obraznice sunt curtate de baieti. Ce sa fac, ca atrag numai tocilarii uratzi!

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp!

15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu port ochelari de la 14 ani.Parintii mei au fost oameni foarte destepti si ca sa ma incurajeze sa port ochelarii m-au lasat sa aleg eu ce am vrut, si de ziua mea, pe langa alte cadouri imi luau si o pereche de ochelari, de care voiam eu, cu rame aurii, cu lentile verzi, heliomate sau mai stiu eu ce era la moda atunci! In felul acesta ochelarii au devenit pentru mine un accesoriu la moda si de multe ori am primit complimente vis-a-vis de ei! Ii schimb si acum in functie de tinuta, culoarea ramei, a lentilelor, si fara ei ma simt ca dezbracata, cu toate ca as vedea si fara ei, ca am -1, 5 dioptrii.Nu este an in care sa nu-mi fac ochelari! Este adevarat ca la inceput am avut -0, 5 si ca in facultate mi-au crescut dioptiile pana la cat sunt acum, dar nu au mai crescut de atunci! Eu zic sa te impaci cu ideea si sa intorci ceea ce crezi tu ca este dezavantaj in favoarea ta! Aici pe site am vazut intrebari ale unor fete care voiau sa poarte ochelari cu sticla simpla, fara dioptii, pentru ca li-se parea mai cool asa, si pareau mai elevate si interesante!

| TabooR a răspuns:

Ehhhhhh! Nu mai fi suparata esti o fata frumoasa ai sa scapi de ochelar in timpwinkingsi eu de curand o sa port ochelari nu mai fi supi pentru asta viata nu se opreste la 13 aniwinking si de baieti dai draq ca sunt pe planeta o groazawinking

| GeorgeRadu a răspuns:

Mai, mie sincer chiar imi plac fetele cu ochelarihappy. Si ai doar 13 ani, ai toata viata inainte. Pana la urma cineva tot se va uita la tine tongue

| Andutsaa a răspuns:

Pai hai sa le luam pe rand.Si eu am ochelari si tot la fel imi spuneau si mie "tocilara, ochelarista etc", da' nu i-am bagat in seama, am dat totul la spate si nu m-a interesat. M-am gandit doar la sanatatea mea, ceea ce ar trebui sa faci si tu, nu vrei sa se ajunga undeva mai rau.
Fetele alea cu fundul mare si obraznice, eh' nu vreau sa le jignesc, dar sti ca mereu o sa existe ele care o sa ne puna pe locul 2, dar daca este un baiat pe aici stiu sigur ca imi va da dreptate: O fata va fi mereu apreciata pentru cum este, nu cum arata!(baietii care gandesc, scuze, nu vreau sa jignesc pe nimeni). Tocilarii aia, nu sunt tocilari urati.nici tu nu esti tocilara nu? nu iti place sa ti se spuna tocilara, lor de ce le-ar place? Eu te inteleg, dar gandeste-te si la ei...incearca sa fi tu si totul o sa vina de la sine!

Sper ca te-am ajutat, te-am pupat si ai grije de tine! pa-pa:*

| danielacs a răspuns:

Si eu mi-am facut de 2 ori pana acum ochelari dar nu ii port! Sunt constienta ca as putea sa mi se reduca vederea rau de tot dar chiar nu ii suport! Eu am 18 ani si trebuia sa port ochelari de la 7 ani iar acum s-a agravat treaba rau, cu un ochi vad in ceata... dar am zis ca o sa port ochelari cand o sa termin liceul! Am vrut sa imi fac lentile de contact dar mi-au zis ca trebuie sa port o luna ochelarii(ceea ce e imposibil pentru mine ). Dar pe tine te sfatuiesc sa porti ochelarii si sa nu faci aceeasi greseala ca si mine! Sau daca nu incearca sa te obisnuiesti cu lentilel ca nu poate fi atat de greu!winking

| TropicalSun explică:

Va multumesc din tot sufretul meu, sunteti niste oameni deosebitzilove struck

| Anonima_9977 a răspuns:

Pai si eu am tot 13 anidon't tell anyone si am ochelari(sufar tot de miopie)...am majoritatea mediilor 10 deci "eticheta de toci" mi se aplik si mie, stiu prin ce treci, dar important e sa nu ai complexe majore...cu cat te simti mai bine in pielea ta cu atat e mai bine, iar daca "mama natura" nu te-a inzestrat cat de mult ti-ai dori la varsta asta incearca sa completezi prin ce crezi tu daca asta te va face sa te simti mai bine(cu un sutien cu mai mult burete sau fuste/blugi cu talie cat mai joasa)

sper ca ti-am fost oarecum de folos... dar sa stii ca nu prea conteaza parerea baietilor oricat de draguti ar fi pentru ca acela ce acum te subestimeaza nu merita atentia ta nici dupa schimbare(dupa operatie)

| AnyAnA99 a răspuns:

ORBESTI?! Serios, eu am -8 si nu prea cred (am tot 13 ). Da, am -8 si m-am nascut cu miopie.Nu cred ca o sa ajungi tu la -9....atunci eu la 18 ani unde mai ajung?!? Daca nu mai vrei ochelari ar fi o solutie LENTILELE DE CONTACT(eu port din clasa a 2a).Nu sunt mult prea scumpe fata de ochelari si nu te deranjeaza (ce spun unii-doar zvonuri).Ei bine, daca nu mai vrei sa porti nici lentile ziua, atunci exista Ortokeratologiacare in care lentilele le porti noaptea, iar ziua vezi cu ochii tai.Sora mea poarta astfel de lentile(eu nu pot purta pentru ca am miopia deja prea mare).In plus aceste lentile si opresc miopia, ca sa nu mai creasca. Exista in Romania, in Bucuresti, dar si in Moldova o astfel de clinica.Sora mea merge in Bucuresti la dna doctor Simona Radu,, la clinica Europtics.Te poti informa mai mult despre aceste lentile, sau chiar sa faci un consult la doamna doctor! Uite un site in care doamna doctor scrie despre aceste lentile:
http://www.saptamanamedicala.ro/......ntact.html

SUCCES!

| AnyAnA99 a răspuns:

ORBESTI?! Serios, eu am -8 si nu prea cred (am tot 13 ). Da, am -8 si m-am nascut cu miopie.Nu cred ca o sa ajungi tu la -9....atunci eu la 18 ani unde mai ajung?!? Daca nu mai vrei ochelari ar fi o solutie LENTILELE DE CONTACT(eu port din clasa a 2a).Nu sunt mult prea scumpe fata de ochelari si nu te deranjeaza (ce spun unii-doar zvonuri).Ei bine, daca nu mai vrei sa porti nici lentile ziua, atunci exista Ortokeratologiacare in care lentilele le porti noaptea, iar ziua vezi cu ochii tai.Sora mea poarta astfel de lentile(eu nu pot purta pentru ca am miopia deja prea mare).In plus aceste lentile si opresc miopia, ca sa nu mai creasca. Exista in Romania, in Bucuresti, dar si in Moldova o astfel de clinica.Sora mea merge in Bucuresti la dna doctor Simona Radu,, la clinica Europtics.Te poti informa mai mult despre aceste lentile, sau chiar sa faci un consult la doamna doctor! Uite un site in care doamna doctor scrie despre aceste lentile:
http://www.saptamanamedicala.ro/......ntact.html

SUCCES! FUNDA:D?(eu zic ca te-am ajutat)

| alice_8764 a răspuns:

Si eu port ochelari si invat bine. II port din clasa a 3-a si atunci mi se zicea si mie tot tocilara sau toci. I-am purtat un an si datorita colegilor care ma stresau nu am vrut sa ii mai port. Prin cls a5-a ma durea foarte rau capul si aveam ameteli dar le-am ignorat pana cand ajunsesem sa nu mai pot merge pe starda. Atunci mama m-a obligat sa mergem la doctor si intr-adevar miopia imi crescuse si doatorita acestei cresteri aveam ameteli. Abia atunci am inteles ca este sanatatea mea in joc si am inceput sa port iar ochelarii. Colegii cand ma-au vazut iar cu ochelari au inceput din nou dar nu mai m-au afectat. Pana la urma toti s-au obisnuit cu mine asa iar acum nu mai am nici o problema.
Chestia este sa alegi rama care iti place tie si sa ai forte multa incredere in tine.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu multi care si-ar dori sa poarte ochelari. este la moda. si stai linistita ca nu o sa orbesti. dar ai grija ca operatia aia este cam scumpa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 13 ani si port ochelari. Am ochelari de departare, pana acum -1 dar cred ca mia mai crescut.

Ca sa nu mai iti creasca miopia, in primul rand trebuie sa porti ochelarii sau lentilele, cu toate ca nu prea le suporti, nu cred ca ai vrea sa se agraveze situatia. Pana la 9 mai ai, iar tehnologia a evoluat mult. Acum pe la 20 de ani poti sa iti faci operatie si sa nu mai porti ochelari. Iar pe colegii tai de clasa pur si simplu nu mai ii baga in seama. Ei nici macar nu stiu ce inseamna "tocilar". Tocilarul adevarat e acela care invata de rupe si nu stie nimic. Iar tu nu cred ca esti asa. Trebuie sa fi zambareata si sa le arati ca nu iti pasa de parerea lor. Aptitudinea intodeauna conteaza.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu iti fa probleme eu port ochelari de la 3-4 ani si acum am 15 si am dioptriile de -8 la stangul si -9 la dreptul (nu orbesti la -9 cine te-a mintit laughing ) si uite ca n-am orbit laughing.O sa te obisnuiesti cu timpul deoarece nu ai alta varianta doar sa-i porti! si sa stii de la mine ca nu tocmai la 18 ani poti face operate ci cand stagneaza miopia mai exact cand te opresti din crestere! eu personal cunosc persoane care au -25, 26 si vede...dar bine nici nu ii este... Miopia ta o sa mai creasca la mine inca creste din nefericire cate jumatate de numar pe an fi fericita ca ai doar atat si nu te mai uita atat la tv si pc ca miopia va avansa mult mai rapid. Daca chiar te mai uiti la pc si tv din ora in ora fa pauza jumatate de ora si iesi pe afara, si nu uita sa clipesti cat mai des deoarece face foarte bine ochiului! Fa bine si poarta-ti ochelari(trebuiesc purtati permanent deoarece o sa creasca). FUNDA!?

| pзαch a răspuns:

Nu te mai supara degeaba... Si eu port ochelari, numai la calculator, cand scriu si la TV, asta insemnand ca merg si la scoala cu ei. Si ce daca? Sunt frumoasa in felul meu, nu ma intereseaza de fetele care sunt mai dezvoltate ca mine (sunt in clasa a 9-a) si iti dai seama ca si eu sunt dezvoltata dar nah, baietii astia laughing. Uite ce e: ia-ti niste ochelari care sa iti stea bine. La baieti, daca nu te plac, da-le papucii! Usor! Si la ceilalti... Da-i incolo, cum spunea o prietena: "baietii sunt animale de companie"hee hee.

| tewutu a răspuns:

Si eu port ochelari -2.5 la ambii ochi si vreau sa-mi pun lentile de contact.Nu te sfatuiesc sa faci operatie decat dupa 21 de ani, deoarece miopia va mai creste si este practic inutil. Oricum eu zic ca lentilele de contact sunt mult mai la indemna decat o operatie constisitoare si dificila.