| reee3 a întrebat:

Salut, am 16 ani si sunt in clasa a 11-a. am unele probleme cu colegi mai exact toti ma tachineaza si isi bat joc de mine pentru ca eu nu ripostez... pur si simplu mie nu imi place violenta. De 2 luni fac si sala. dar nu m-am apucat ca sa ii bat sau ceva de genu doar pentru ca vreau sa imi formez si eu ceva muschi pe mine. Marog problema asta o am inca din clasa a 9-a de cand sunt la liceu. Nu pot sa inteleg de ce fac asta eu nu am nimic cu ei si habar nu am care este problema lor sa au a mea.
Acum nu veniti cu pretexte gen du-te la director/diriginta sau vorbeste cu parintii caci in zilele noastre astea nu mai merg si o patesc si mai rau. nici sa ma mut de la liceu/clasa nu as vrea. totusi am ajuns pana in a 11 cu ei dar acum fie vorba intre noi de multe ori chiar plangeam pentru ca se luau de mine si ma jigneau degeaba. acum ce pot sa fac treaba cu violenta asta chiar nu inteleg de multe ori imi doresc sa pot riposta si de mai multe ori imi dau seama ca o pot face si ca l-as putea rupe in bataie sa spun asa. dar nu am curaj si nici taria cand il vad in fata. deci nu stiu ce sa fac.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Arte martiale. Lasa sala.
La tine este problema de incredere in tine, nu de altceva.

La sala nu faci decat sa iti construiesti o parte din aceasta incredere.

La arte martiale, poti sa iti faci prieteni, care sa te si ajute sufleteste.

| TeckTonik997 a răspuns:

Nu's eu marele barbat dar aici gresesti tu. Pur si simplu, stai asculti, mergi si ii bagi cateva, iti vei face unele probleme cu profi dar se merita. Alta solutie nu ai si eu am fost in aceasta pozitie pe cl a6-a si a7-a cand a inceput sa imi creasca barba, stiu, cam repede (acum sunt si eu a11-a). Dupa ce i-am invinetit ochiul a terminat cateva luni, apoi iarasi asa... ori asa si te faci respectat ori iti bagi castile in urechi si iti vezi de treaba si ramai carpa lor.

| Ciumpi35 a răspuns:

Pai ii ignori.Le intorci spatele si iti vezi de treaba lor. Daca le arati ca nu te afecteaza o sa se plictiseasca si o sa inceteze. Daca nu merge un pumn in gura nu strica.

| BPAndrei a răspuns:

Ai incercat sa nu te mai superi cand fac ei asta? Uneori simpla indiferenta ii poate duce la plictiseala. Atata timp cat nu te ranesc fizic nu vad de ce te-ai agita. Sunt doar glume de liceeni si nu vad sa fie cazul sa le escaladezi, in ziua de azi nu mai stii de ce sunt in stare adolescentii. Daca fac glume proaste pe seama ta, razi si tu cu ei, te tachineaza, ia-o ca pe o gluma. Pana la urma termini liceul si treci mai departe. Si cand o sa ajungi la o facultate, ai grija sa nu mai fii retras si sfios(sfioasa) la inceput, probabil de acolo a plecat totul si in liceu.