| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 5 ani si el vrea sa ne casatorim, sunt sigura ca ma iubeste dar se grabeste si vrea sa facem un copil, eu am numai 18 ani si nu ma simt pregatita dar nu vreau sa il pierd.Cum sa i spun si cum sa l fac sa inteleaga ca vreau sa fiu cu el dar nu vreau sa avem un copil acum? Nu ma simt pregatita pentru pasul asta!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa-i explici ca vrei sa-ti continui studiile (daca ai asta in vedere) si atunci casatoria si copiii te-ar impiedica sa-ti duci la bun sfarsit planurile de viitor. De asemeni, poti sa-i explici ca sunteti inca prea tineri pentru a va casatori si a avea copii. Lucrul acesta implica niste responsabilitati si niste griji in plus. Spune-i ca daca veti avea copii asa de repede, nu veti mai putea voi sa va distrati si sa va traiti viata. Sunteti tineri si aveti toata viata inainte si timp destul sa faceti copii. De ce se grabeste? Si ca ultim argument, poti sa-i spui chiar si faptul cadesi il iubesti foarte mult, totusi nu te simti pregatita sa devii sotie si mama. Sper sa inteleaga. Succes!

| HBK a răspuns:

Spune-i cu frumosul ca il iubesti si tii la el, dar nu asta reprezinta momentan o prioritate pentru tine, vrei sa iti cladesti un viitor bun, sigur, fara griji. Ii poti spune si adevarul, ca nu esti pregatita din nici un punct de vedere pentru acest pas. Daca iti e alaturi, te va intelege 100%.

| Unique_8782 a răspuns:

Simplu! vorbeste deschis cu el, si daca te iubeste te intelege, si pana la urma nu hartia aia va tine impreuna.