| anuk a întrebat:

Sunt in clasa a 11 a si nu stiu la ce facultate sa merg mai departe. sunt la profilul stiinte ale naturii si pana acum voiam sa dau la medicina, chiar daca nu pot spune ca sunt atrasa 100%. mi se pare interesant sa stii atatea lucruri despre corpul uman, iar partea legata de disectie chiar mi se pare foarte interesanta big grin, insa acum, cand am inceput sa studiez anatomia, mi-am dat seama cat e de grea biologia si cate detalii trebuie sa stii. in plus, mi-e frica sa termin facultatea si sa ajung medic rezident cu un salariu foarte mic si sa nu ma pot intretina la 25-26 de ani singura. Mai apoi, m-am gandit sa dau la medicina veterinara, intrucat imi plac animalele, se intra pe baza de dosar si am rude care s-au angajat in domeniu inca de cum au terminat facultatea si sunt multumiti, chiar daca stiu ca nu e chiar simpla nici aceasta facultate. Tatal meu e politist, si mi-a spus sa incerc la academia de politie, sa ma transfer la un profil uman si sa incerc aici, pentru ca el, lucrand in domeniu, spune ca pentru fete e o meserie foarte buna, dupa 3 ani avand o meserie garantata. Deasemenea, mie imi place matematica. La ore ma descurc si chiar imi place sa lucrez la aceasta materie. Dar salariile in invatamant sunt foarte mici, chiar daca poti face bani de pregatire, nu as vrea sa ma bazez pe asta.
Cam acestea sunt dilemele mele. Sper ca nu v-am plictisit, dar am vrut sa va spun in detaliu, pentru a intelege situatia. Va rog, dati-mi un sfat (si va rog, nu imi spuneti ca mai ai timp pana in a 12 a, pentru ca daca vrei sa intrii la o facultate buna, trebuie sa te pregatesti din timp si sa stii pe ce te axezi). Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Daca vrei sa dai la Medicina -trebuie sa te apuci de invatat de pe acum -serios.Sau daca ai relatie intra la Academie nu o sa regreti -ma gandesc si eu sa intru-Sper!

| Socaciu_Bianca_1997 a răspuns:

Daca ar fi sa dai la academia de politie ar fi bine sa te gandesti cat mai repede, deoarece ai nevoie de transfer la un profil uman.
Insa, daca tot iti place matematica, ai putea merge in invatamant...nu cred ca ar trebui(pentru inceput sa te intereseze salariu, deoarece mai la toate meseriile in Romania se castiga putin, MENTIONEZ APROAPE TOATE) sa te intereseze salariu cum e. Ca profesor trebuie sa iti placa sa te implici in activitati cu copiii, sa ii inveti sa invete, sa le arati cat de frumoase si minunate sunt anumite lucruri(pe care uniii dintre noi nici nu la bagam in seama).
Parerea mea, totusi, ar fi sa consulti un psiholog, de regula, cel al liceului...el ti-ar fi de mare ajutor.
P.S. Nu te lasa intimidata de expresia: La psiholog merg cei handicapati, nebuni, etc...
Sper ca raspunsul meu sa iti fie cat mai eficient si sa te ajuta sa iei cat mai repede o decizie happy