| GandesteRapid a întrebat:

Salut/Buna.

Am o intrebare legata de facultatea pe care vreau sa o urmez.
Acum la 17 ani sunt intr-un liceu cu profil vocational (arhitectura), insa imi plac foarte mult limbajurile de codare : python, c, etc.
Vreau sa urmez o facultate in acest domeniu, insa nu stiu care m-ar ajuta cel mai mult.

Intrebarea mea este : Care sunt cele mai avantajoase facultati pentru mine?

De ce am nevoie pentru a intra? Adica trebuie sa invat multa matematica? Sau sa stiu de dinainte vreun limbaj de programare? Se vor da teste separat pentru admitere? ( pentru ca eu nu voi da matematica la bac )
Si ce trebuie sa invat acasa, daca nu am terminat liceul de mate info?

Astept un raspuns, Va multumesc.
Dau funda

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Variante multe nu ai. Mai exact doua. O facultate de info sau faultatea de Automatica si Calculatoare.

La ambele dai admitere si pe parcursul anilor ai nevoie de matematica, cel putin in primul an casafai fata. Si e vorba de mate M1. De un limbaj anume nu ai, dar e nevoie de niste minime cunostinte de programare daca vrei satii pasul

| GandesteRapid explică (pentru suntserios):

Eu dau bac.ul la romana istorie, si restul, va trebui sa dau la facultate un examen suplimentar de matematica sau info?
Sau se intra strict pe media de la bac?

| suntserios a răspuns (pentru GandesteRapid):

Am scris mai sus ca se da admitere...

| GandesteRapid explică (pentru suntserios):

Si in ce consta admiterea?
la ce materii se da?
Si cat constituie din media cu care inrtrii la facultate?
pentru ca de ex la facultatea de arhitectura, admiterea (proba de desen) constituia 80% din media de intrare, iar bacul doar 20 %.
Apropo raman dator pentru raspuns.
Ms mult.

Răspuns utilizator avertizat