| anamariasibetty a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si scriu intr-un jurnal de cateva luni pentru ca ma ajuta sa ma eliberez de stres si ganduri,ma linisteste si mai apoi ma bucura sa citesc ce am scris. Acum o luna,cand mama facea curat,mi-a gasit jurnalul ascuns printre niste carti vechi din biroul meu. Si-a dat seama ce este iar eu m-am panicat,dar mi-a promis ca nu o sa il citeasca pentru ca si a scris intr-un jurnal cand era de varsta mea. Am avut incredere in ea si am uitat de acest incident, scriind de atunci mai putin. Acum 15 minute,ma uitam la pozele din vacanta pe telefonul ei si am dat peste poze cu paginile scrise din caietul meu,facute in ziua cand l-a descoperit. Ma simt atat de tradata si speriata,cred ca am sa izbucnesc in secunda in care o vad. Nu inteleg cum a putut sa ma minta asa,dupa ce am avut incredere in ea. Nu o sa o iert pentru lucrul asta,nu o sa trec peste asta cum am trecut si peste alte dezamagiri din partea ei. Vreau sa ma schimb,sa fiu o persoana mai rece,mai calculata in decizii,sa nu mai am asa multa incredere in oameni. Sa fiu indiferenta si impasibila. Vreau sa ma razbun prin nepasare fata de ea. Dar cum? Astept pareri, raspunsuri si orice simtiti nevoia sa spuneti legat de asta. Imi pare rau de greselile ortografice si va doresc o seara buna.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa o intrebi verde in fata ce sunt cu acele poze cu pagini din jurnalul tau in telefonul ei.De-a lungul anilor am incercat sa tin ascunse diferite obiecte de ochii mamei insa ea le-a gasit si mi-a pus tot felul de intrebari,doar ca ea cand gaseste ceva imi spune direct in fata, ca de exemplu cand a gasit o conversatie dubioasa in telefonul meu, daca ma intelegi tu.
Mama ta nu a procedat de loc corect, iar daca ar vrea sa stie maiulte despre secretele tale nu inteleg de ce nu te-ar intreba. Decat sa faca poze la niste amarate de pagini si sa iti umble prin lucruri mai bine ar sta la locul ei si si-ar vedea de treaba.Nu ai cum sa treci cu vederea peste asta.
Sper ca am ajutat si apropo, si eu sunt a 8a

| NAT0 a răspuns:

Nu ai de ce să te răzbuni. E doar vina ta că ai încredere în alți oameni. Nu există încredere. Vrei o lecție de viață acum? O să te-ntrebe de ce te porți așa cu ea, acum gândește-te. Dacă-i spui, o să-ți zică că era curioasă să vadă ce „probleme" ai să-ți dea un sfat, probabil. Ăh, când vrei să te eliberezi, ori scrii într-un notepad și dacă vrei să-l păstrezi, îl criptezi.laughing Dacă ai chiar atât de multe secrete și nu se scrie nimic pe hârtie. În locul tău aș arde jurnalul ăla până nu mai dă și atcineva de el. Și dacă ești chiar așa de dură, ăhăm, vorbești cu ea doar strictul necesar, te-ntreabă „Ce faci?" răspunzi cu „Bine." și nu mai întrebi înapoi. Doar răspunzi la ce te întreabă, dacă vrei să te „răzbuni". În fine.
Data viitoare ai grijă ce faci și nu mai lăsat totul la voia întâmplării.

| anamariasibetty explică (pentru NAT0):

Cel mai mult m-a ranit ca m-a mintit. Da,incerc sa fiu dura,sa ma razbun,dar nu stiu exact cum sa o fac. O sa incerc sa fiu rece cu ea,sa nu comunic, ca si cum ar fi o straina pentru mine. Clar nu mai inseamna pentru mine cat ar trebui o mama sa inseamne pentru propriul copil. Nu am lasat la voia intamplarii, am avut incredere, dar nu se va mai intampla. Multumesc pentru raspuns, m-a ajutat.

| NAT0 a răspuns (pentru anamariasibetty):

Dar gândește-te că mai ai de stat sub acoperișul ei un timp așa că. mno, vezi cum faci pe dura.laughing

| Roliii a răspuns:

Nu trebuie sa te simti tradata din cauza asta a fost si ea curioasa sa vada cum gandeste fiica ei, nu cred ca ti-a vrut raul dar nici asta nu era solutie sa ti le pozeze ce draq? iar asta cu raceala trebuie sa o ai in sange si nu e solutia sa te razbuni, pentru ce?