| JLBKO a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si sunt din tg jiu, toti colegii mei vor merge la liceu aici in tg jiu, numai pe mine mama si tata vor sa ma trimita la bucuresti la un liceu de renume pentru a studia mai serios, scoala nu e o problema mereu notele mele au fost foarte bune si o sa am si unde sa locuiesc insa pur si simplu mi-e frica de necunoscut, mi-e frica daca nu voi fi acceptata acolo si chestii de genu asta ...Imi puteti da niste sfaturi...sa ma duc, sa nu ma duc?

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Buna,

In momentul de fata singura problema pe care o ai tu este teama de necunoscut si mai ales ca o sa fii singur intr-un oras mare.
Ei bine stii ce? O doza de teama este sanatoasa. Teama ne tempereaza si este utila pentru autoconservare - in caz contrar cu totii am fi temerari. Problema apare atunci cand ne lasam coplesiti de frica. Ea nu poate fi invinsa definitiv, si nici nu este de dorit acest lucru. La urma urmei curajul nu inseamna sa nu iti fie teama ci sa faci ceea ce ai de facut in ciuda fricii. happy
Poti oricand sa ai o conversatie sincera cu parintii tai despre plecarea in alt oras si temerile tale vizavi de acesta.
Important cand ajungi aici este nu te comporti ca si cand le-ai stii pe toate, sa stii sa ti alegi prietenii si colegii, sa ajuti dar sa si fii ajutat, sa iesi, sa incerci sa cunosti Bucurestiul ca pe propriul tau oras. O sa vezi ca timpul petrecut aici o sa ti fie de folos, o sa te maturizezi mai repede si nu o sa mai ai probleme in societate sau atunci cand o sa fie momentul sa faci o alegere in cariera si in viata.
Succes! happy

5 răspunsuri:
| Alisa a răspuns:

Atata timp cat ai ocazia asta, eu zic sa te duci. bucurestiul e capitala si liceele sunt foarte bune. vei cunoaste fel si fel de persoane. nu trebuie sa iti fie frica, nu ai de ce. ai incredere in tine ca totul va fi bine. de asemenea sunt sigura ca iti vei face multi prieteni, mai ales ca incepi clasa a-9a (veti fi toti niste straini). o sa ti se para ciudat la inceput, dar te vei acomoda. bafta multaaa:*

| unu a răspuns:

O sa-ti spuna ca esti taranca. oricine nu e din bucuresti e de la tara. bine, tu ai avantajul ca nu esti din moldova si n-ai accent.

| Ciupy_2848 a răspuns:

Eu zic sa te duci.
Eu, fiind bucurestean, imi pare asa rau ca am parasit scoala pentru. munca. Acum, muncesc altii pe spinarea mea straight face.
Crede-ma, nu pierde nici o ocazie cand vine vorba de scoala, mai tarziu o sa regreti. Cu un liceu bun terminat aici, poti sa intri la ce facultate vrei tu... Cine stie, poate o sa ai ocazii si in afara happy.
Bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La virsta ta ar fi foarte bine sa iti asculti parinti.
Fi optimista si vei reusi SUCCES.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te duci ca la targu jiu nu se face scoala. da la bucuresti frate du-te e mai bine cunosti oameni noi si e super tare adica ai cu cine discuta si e mai misto. nu rata ocazia