| Mark16Hz a întrebat:

Sunt in clasa a9-a si se ia unii mai mari de mine si de restul clasei, sunt vreo 9 si sunt pe sportiv si au muschi.
Vin in clasa si fac regulile, se ia de noi si trebuie sa facem ce zic ei.
Cand vor dau toti in noi ne ia pe rand si ne lovesc.
Nu putem comenta nici unul.

Daca comentam la unul sar toti pe noi.
Daca as da in unu ar sari prietenii lui care ma vor bate ca am dat in el.
E complicat pentru ca daca macar comentez sar cu bataia pe mine si amenintari. + ca unul dintre ei este intr-un clan si ii cheama pe aia sa ma bata.
Nu are unu curaj sa comenteze in fata lor sau sa dea in ei. Va rog, ajutor.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cere ajutor unui profesor sau dirigintei.
Altă soluție nu văd.

| Teo29 a răspuns:

Discuta cu parintii si fa o sesizare la conducerea scolii. Apoi poti sesiza politia despre ce se intampla in liceu daca ei nu iau masuri.

Important este sa fie totul anonim din partea lor, ca sa nu te nenoroceasca dupa. Nu spui la nimeni asta, doar tu si familia ta sa stiti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu aveti diriginte?
De ce nu raportati la diriginte sau la directorul scolii?
La nevoie, s e apeleaza la Politie! Dar daca toata actiunea se intampla la scoala, in clasa sau in curtea scolii, sunteti sub protectia scolii si tot ce se intampla acolo, trebuei raporatt dirigintelui si directorului scolii.