| IHEMM a întrebat:

Sunt in primul an de liceu si dintotdeauna am fost o fire timida. N-o sa intreb cum sa scap de timiditate, dar am alta problema. Au trecut cateva luni de scoala si nu am reusit sa ma acomodez cum trebuie, incerc sa fiu vesela si sa rad, dar nu prea imi reuseste nimic si tot ignorata ajung sa fiu. Am ajuns sa-mi fie "frica" sa vorbesc in fata clasei sau sa raspund la ore, am impresia ca nu ma asculta nimeni sau ca o sa fiu vazuta ca tocilara clasei (desi nu sunt) si altele de genul asta.
Nu sunt ciudata, nu am niciun handicap, sunt cat se poate de normal, doar ca am fost de la inceput tacuta si acum colegii ma vad fraiera, izolata si una care sta cu nasul in carti toata ziua si e plictisitoare.
Un sfat, va rog?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Fii atenta la ce ii preocupa pe colegii tai si incearca sa "inveti" si tu acele lucruri astfel incat sa poti purta cu ei o discutie interesanta. Imbraca-te in stilul lor, vorbeste in stilul lor.
Mai presus de orice, AI INCREDERE IN TINE. Daca o ai, lucrul asta se vede si te face mai interesanta in ochii celorlalti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| raulinho0805 a răspuns:

Buna! In primul rand sa nu confundam timiditatea cu a fi tacut.A fi timid inseamna a nu ti putea exprima gandurile, ideile de frica, de teama ca ai putea fi judecat de cei din jur.In schimb a fi tacut tine exclusiv de caracter de felul de a fi. Daca cu timiditatea se mai poate jongla se mai poate lucra chiar ai putea sa scapi partial macar de ea sau asa din cand in cand (de exemplu si eu sunt mai timid dar si cand imi dau drumul ii uimesc pe cei din jur mai ales cand sunt in vreun club si am baut ceva imi vine curaj sa ma bag in seama cu o fata niciodata nu m am stresat de asta de timiditate ) cu firea asta tacuta e mai complicat pentru ca nu ai cum sa schimbi caractere nimeni nu a reusit e imposibil. Esti o fire introvertita si eu sunt la fel si mai 30 la suta din populatia lumii. Restul 70 la suta sunt extrovertiti. Mai sunt si ambivertii care au parti si dintr o parte si din alta.Nu e nimeni 100 la sta extrovertit sau introvertit fiecare au momente cand se comporta fie tacuti fie vorbareti dar se observa clar spre ce extrema se incadreaza mai bine. Caracterele nu au grade de comparatie deci nu poti spune ca e cineva mai bun ca altcineva.Probabil ca ai niste colegi dinaia care nu au nici o treaba cu invatatura, te au vazut pe tine ca iti dai interesul in privinta scolii si le este ciuda de calitatiile tale. Imi cam dau seama cam in ce clasa ai nimerit sfatul meu e ca daca iti place sa inveti mai mult ai avea de castigat daca te ai tine de scoala si evita sa te gandesti ca si tu ar trebui sa faci parte din gasca lor sa razi cu ei sa glumesti.Nu ei nu sunt persoanele cu care tu ai putea sa te simti bine sigur nu. Sa sti ca e si greu sa gasesti prieteni adevarati prieteni cu care sa te ajuti sa iesi in oras prieteni de calitate eu unul pot sa ii numar pe degete dar degetele de la o mana, restul sunt prieteni improvizati. Deci chiar nu are rost sa te stresezi din cauza unor colegi care te cred tocilara.Ce am vrut sa zic chiar ai muscat momeala lor? normal ca ti au spus asa ca ei mai mult ca sigur nu au nici o tragere de inima in privinta invataturii si in privinta vreunui plan concret de viata. Sa sti ca nu e usor nici alegerea unei meserii in viata unii chiar nu si o gasesc sa ti dau un exemplu concret eu de abia la 26 de ani acum am 28 deci de 2 ani de zile mi am gasit o meserie si anume apicultura si sunt convins ca o sa fac asta toata viata. Mai bine de ti ai bate capul cu ce vrei sa faci pe viitor pentru c o sa ti fie mai usor si de astia din liceu odata esti in a 12 a si scapi de colegii astia mistocari care te cam streseaza. Eu as mai vea niste sfaturi cam ce sa faci cum sa te protejezi avand in vedere ca suntem firi asemanatoare si eu m am lovit de mai multe. Ce sa ti mai spun oricum ar fi sa nu te lasi calcata in picioare de nimeni ca nu sunt mai presus de tine in nici un caz. Iti urez succes!

| Miriapod007 a răspuns:

Te culci cu multi colegi si o sa fii vazuta cu alti ochiwinking

| S3nZZoR a răspuns:

1) Daca nu te-ai acomodat inca nu e nimic grav! incearca sa faci relatii de prietenie cu fete d la alte clase(daca mai foste colege cu atat mai bine).
2)Incearca sa stai mai mult pe langa cei din clasa si sa asculti subiectul despre care vorbesc(daca ştii ceva despre acel subiect cu atat mai bine.
3) incearca sa iti faci un cerc al tau de prieteni pe care cat de cat sa te afli in varful lor.
4)Glumele sa stii cand sa le faci si ai grija despre ce le faci...
eu eram la fel anul trecut....acum in a10-a avem o "gasca" de baieti(ultima generatie de mate-info) iar cand trecem pe hol si cei de a11a se feresc.........in cazul tau depinde de ce liceu esti si ce tip este liceul tau....PS: ce liceu esti si daca ai putea sa imi faci o descriere a lui ar fi ok!
Primesc Funda?