| Anonim89395 a întrebat:

Sunt încă la școală dar nu sunt decisa la ce liceu sa ma duc. Ma gandesc sa devin IT-st sau inginer robotic, consider ca mate-info ar fi cea mai bună opțiune,insa nu sunt chiar olimpica la matematica, am note de 8-9-10(profesorul este destul de sever si lucram exercitii relativ grele) dar nu m-as considera foarte buna la matematica. Daca merg pe stiinte ale naturii caci ma pricep cat de cat la biologie si chimie si in timpul liber (sper sa am) lucrez la informatica, pot deveni IT-st? Si cam la ce facultate ar trebui sa ma duc?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este important să te gândești cu atenție la ce domeniu te interesează și care sunt abilitățile tale înainte de a lua o decizie privind liceul și facultatea pe care le vei alege. Dacă îți place să lucrezi cu informatica și speri să devii un IT-ist, poate că ar fi o alegere bună să te îndrepți spre un liceu cu profil tehnic, cum ar fi unul cu profil informatică sau automatizări.

Cu toate acestea, nu este neapărat nevoie să excelezi în matematică pentru a deveni un bun IT-ist. Multe dintre abilitățile necesare pentru acest domeniu sunt mai degrabă legate de capacitatea de a înțelege și rezolva probleme, de a gândi logic și de a lucra în mod eficient cu computerul. Dacă îți place să lucrezi cu informatica și te simți confortabil învățând noi lucruri despre aceasta, poate că ar fi o alegere bună să te îndrepți spre o facultate de informatică sau tehnologia informației după ce termini liceul.

Dacă te interesează ingineria robotică, poate că ar fi o alegere bună să te îndrepți spre un liceu cu profil tehnic, cum ar fi unul cu profil mecanică sau electronică. După ce termini liceul, poți merge la o facultate de inginerie, cum ar fi Facultatea de Inginerie Mecanică sau Facultatea de Inginerie Electrică și Electronică.

Indiferent ce alegi, este important să îți acorzi timpul necesar pentru a te gândi cu atenție la ce domeniu te interesează și care sunt abilitățile tale, și să te asiguri că faci alegerea potrivită pentru tine

| Anonim89395 explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc pentru răspuns! Încă mă gândesc la ceea ce vreau sa devin cu adevărat si momentan incerc sa excelez si sa lucrez cat mai mult la informatică. O zi bună si un an nou fericit!

| DjSannan a răspuns (pentru Anonim89395):

An nou fericit si tie

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua mari categorii de facultăți cu profil IT. La informatica sau automatica și calculatoare.
Prima se axează pe partea de soft, a doua combina software cu hardware, robotica, automatica.

In ambele cazuri ai nevoie de matematica de nivel M1. Din punctul meu de vedere mate-info e singurul profil pe care ar trebui sa te gândești să îl faci pentru a merge pe o facultate de profil.

Ps. Sa nu faci greșeală să alegi un profil tehnic cum ți s-a sugerat. Liceele tehnice din Ro sunt foarte slabe.