| antonella_5557 a întrebat:

Sunt intr-o dilema...de curand am aflat de la ceva colegi ca baiatul de care sunt indragostita consuma droguri...prietena mea cea mai buna spune ca s-ar putea sa fi spus acest lucru colegilor mei doar ca sa ajunga la urechile mele deoarece i place de mine dar nu stiu daca e adevarat pentru ca am mai auzit si de la alti care nu au nici o legatura cu mine faptul ca el se drogheaza si am vrut sa vorbesc cu el dar mi a fost frica sa nu isi dea seama ca imi pasa. ce asi putea face in acest caz?

10 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca iti pasa de el, discuta concret problema si spune-i ca daca nu inceteaza cu consumul de droguri, nu are nici o sansa cu tine.
Daca este doar o cunostinta pasagera, uita-l si mergi mai departe, deoarece cei care consuma droguri, sunt oameni slabi, care se lasa infranti de viata si fug, prin drog, intr-o lume iluzorie care-i duce la pieire.
Poti fi placuta si iubita de un om normal si nu de unul viciat, care nu are ce-ti oferi decat suferinta.

| catthshshshs a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ai o discutie cu el si sa afli adevarul.Si te-as sfatui sa renunti la el, e mult mai bine fara el.Gandeste-te la ce s-ar putea intampla in viitor, sa nu vrea sa te convinga sa te apuci si tu de droguri.Mare grija ce faci!winking

| StilSanatos a răspuns:

Discuta cu el! daca are te priveste in ochi si-ti zice cu sinceriatate ca nu e adevarat e ok daca ocoleste subiectul deja e clar, chiar daca e greu sa accepti adevarul ca el se drogheaza trebuie sa te lasi caci mai devreme sau mai tarziu poate curiozitatea te-ar impinge sa faci si u ce face el! deci trebuie sa vorbesti cu el, comunicarea si sinceritatea sunt cele mai bune remedii pentru sanatatea unei relatii.

| aniohetova a răspuns:

Cel mai bine renunti la el ,la a-ti mai placea de el pentru ca si deoarece nu e de tine .Daca tu esti o fata cuminte si asa mai departe nu cred ca vrei prin preajma ta pe cineva cu un anturaj ca cel pe care il are si nu care cumva sa te influenteze in vreun fel .Mai bine il lasi si cauti pe altcineva .Nu e singurul baiat din lume si nici nu se opreste lumea pentru el .Gaseste pe cineva potrivit pentru tine .Succes happy

| aniohetova a răspuns:

Cel mai bine renunti la el, la a-ti mai placea de el pentru ca si deoarece nu e de tine. Daca tu esti o fata cuminte si asa mai departe nu cred ca vrei prin preajma ta pe cineva cu un anturaj ca cel pe care il are si nu care cumva sa te influenteze in vreun fel. Mai bine il lasi si cauti pe altcineva. Nu e singurul baiat din lume si nici nu se opreste lumea pentru el. Gaseste pe cineva potrivit pentru tine. Succes happy

| Deea a răspuns:

Daca se drogheaza eu zic sa il lasi... pune in joc sanatatea lui si poate si pe a tawinking

| cucu a răspuns:

Depinde ce fel de droguri consuma ...pari la liceu nu stiu daca are el bani de coca sau chestii tari. de fumat se poate lasa foarte usor sa stiii. am o prietena care se droga de 4 ani dar s`a lasat instant cand a intalnit baiatul potrivit. deci depinde foarte mult si de tine ce vrei de la el.

| ramona_1444 a răspuns:

Daca ai auzit si de la alti atunci e clar ca se drogheaza. sfatul meu gaseste pe altcineva care sa te merite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu intreaba-te daca vrei sa iubesti un drogat, sau un om normal.care nu se drogheaza. a te droga e ceva teribil. dar in sensul ingrozitor al cuvantului. drogul te duce la decadere, morala fizica, psihica si sociala. tu, daca iti pasa, fa tot posibilul sa se lase. daca mai poti. daca nu spunel parintilor lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti indragostita si-l iubesti, ajuta-l, are nevoie de tine, nu-l abandona la greu, trebuie sa-i arati ca iti pasa si ca trebuie sa renunte: prietenul la nevoie se cunoaste.