| mihaella00 a întrebat:

am si eu o problema. Am 15 ani si am un prieten de 20 de ani.Ne iubim mult si am aflat de la o prietena ca el se drogheaza...si o colega de a ei il cunoaste si ia droguri de la el.Nu mi-a spus nimic despre chestia asta si inca nu am discutat pe tema asta. Acum imi e frica sa nu ma drogheze si pe mine! :-s

Răspuns Câştigător
| n a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu el pe tema asta. O discutie matura si serioasa ar trebui sa ai cu el. Cred ca va intlege ca meriti sa stii daca el face acest lucru. Pe tine nu prea are cum sa te drogheze, daca tu nu vrei asta, nu?
Cel mai bine e sa-i spui ce ai aflat si sa lasi frustrarea de-o parte.happy

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Discuta cu el.Refuza vreo tigara sau guma de la el. Daca intr-adevar se drogheaza, nu poti avea incredere in el. Drogatii sunt interesati sa racoleze cat mai multi consumatori. Dragostea lui s-ar putea sa nu fie suficient de puternica pentru a te feri pe tine de pericole.Despartirea este cea mai buna solutie.Esti prea mica sa-ti asumi misiune supergrea de a recupera si schimba un om.Ai nevoie si de ajutorul unor psihologi si al unor medici.

| rrarres a răspuns:

Daca vrea sa iti dea droguri refuzal. Dar daca iti e frica da-i papucii.Sau spune-i sa nu se mai drogheze(poate il conving). Dar daca te iubeste cu adevarat nu ti-ar face asta! Succes!

| want2bMajestic a răspuns:

Din nou a innebunit lupul...esti prea micuta ca sa ai o relatie cu un tip de 20 de ani...pfff, o sa sfarsesti tragic. nu mai ramane cu el pentru ca imi si dau seama in ce anturaj o sa intri peste cativa ani.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca ti-e teama da-i papucii!

| gabryel a răspuns:

Prin seringi se poate lua si SIDA, ai grija sa nu aiba asa ceva ca poti lua si tu prin sarut...

| radu75 a răspuns:

Cred ca exagerezi, dar totul e posibil! intrerupe orice legatura cu el, e mai bine acum decat mai tarziu! in alta ordine de idei te si inseala tipul asta! consumul de droguri si anturajul in care le consuma (unde sunt si alte tipe) nu l impiedica, va avea o scuza ca a fost cu tipa aia pentru ca era drogat, nu a vrut el... asa ca tu l vei crede! in plus te poate face si pe tine sa consumi, e foarte usor asta sa stii! ferestete de el, nu i spune ca te desparti de el din cauza drogurilor!

| Diana_7451 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa vezi ce intentii are, si cine stie, poate o discutie serioasa cu persoana iubita ar putea sa-l faca sa renunte la droguri.

| dtte a răspuns:

Iubirea presupune si incredere si daca el ti-a ascuns ca se drogheaza, tu poti avea incredere in el? Eu zic sa purtati o discutie foarte serioasa ca nu stii ce e in capul lui si cu drogurile nu-i de joaca! Ca si alcoolul, au efecte secundare si trebuie sa fii foarte precauta in privinta asta!

| cataliniii a răspuns:

Din moment ce va iubiti asta presupune sa ai incredere in el si daca si el te iubeste nu te-ar droga stai linistitaoh go on eu cred ca cel mai bine ar fi sa vorbiti p tema asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu el, intreaba-l ce droguri consuma, daca se rezuma numai la cele usoare ( marijuana, hash, mai nou, spice-uri ), inclusiv alcool cofeina tigari, discuta cu el si spune-i ca nu e bine, daca nu vrea sa renunte, pur si simplu intelege-l happy multi oameni nu inteleg termenul " a te droga ", cand spui "te droghezi" e un termen prea departat... adica, drogatul e doar acela care trage din punga, isi baga whisky / alcool / spirt in vene, etc, sau droguri grele, cum ar fi heroina, cocaina, speedballs, ketamina si cine stie ce alte minuni happy