| Andreeadeea456 a întrebat:

Sunt la un liceu teoretic,profil stiinte ale naturii, am ales acest profil deoarece vreau sa urmez medicina, am crezut ca pot tine pasul dar nu prea, nu stiu ce sa fac, sunt foarte stresata si mai mereu imi termin temele tarziu si nu apuc sa le fac pe toate... m-am gandit sa ma transfer la un liceu pe profil economic (cum este cu transferul si diferentele?), iar apoi imi spun sa renunt prea repede...
Nu stiu ce este potrivit cu adevarat pentru mine... dacă cineva a mai trecut prin asta astept cateva raspunspuri laughing

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă vrei meseria asta, ramai acolo și încearcă sa faci fata.
Crede-ma, după prima sesiune la medicina iti dorești sa mai fii la liceu (regret ca nu am pretuit anii ai laughing ).
Științele chiar ajuta, mi-au fost utile cunoștințele din liceu, altfel era și mai greu. La facultate nimeni nu mai sta sa iti explice, o sa zică ca ai făcut în liceu.
E doar de moment, așa mă apucase și pe mine din cauza informaticii, dar după s-a reglat treaba și nu am regretat ca am rămas pe științe. Deci nu te pripi. Tot ce faci acolo iti va folosi mai ales dacă vrei medicina. Succes.

| SharpEagle a răspuns:

Sa le zici alor tai ca iti trebuie meditatii (la materiile unde te descurci mai greu, ca sa-ti asezi fundamentele, ca probabil de aici vin dificultatile). Tu ai impresia ca pustimea care e de top in clasa invata doar asa, pe barba lor? Nu, nu! Cu meditatii, tati, cu meditatii. Nimeni n-ar recunoastre, dar asa stau lucrurile in realitate...Toti se dau zmei si geniali, dar habar n-ai cat isi tocesc coatele pe mesele de la meditatii.

| Antopuff a răspuns:

Crezi ca sesiunea de la medicina o sa fie ușoară? Liceul de de mii de ori mai usor decât un examen de medicina asa ca dacă vrei sa faci fata poti sa începi ori sa nu te mai stresezi din nimicuri (note sau teme) ori sa iti faci un stil de viata care sa faca față.

| GabehAle a răspuns:

Fa-ti temele care sunt obligatorii si invata la materiile care te intereseaza pentru bac si admitere. Nu e nevoie sa fii activa sau de nota 10 la toate materiile. Si eu am fost la "Stiintele naturii" si imi bateam capul doar cu materiile care ma interesau. Intre timp am fost admis si am terminat la Poli Cluj, deci se poate.