| anonim_4396 a întrebat:

Din moment ce toata povestea crestinismului este inspirata din alte religii si nu are nimic original, ce va face sa credeti ca este adevarata?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Esenta crestinismului este Hristos.

| EmaS a răspuns:

Nt,nt. Iar faci confuzie.Isus si lucifer sunt doua persoane distincte.

| EmaS a răspuns:

Iti spun eu ca stie el foarte bine pe cine slaveste biserica, pe cel care a zidit biserica si portile locuintei mortilor nu o vor birui.Pentru ca Isus a calcat boldul mortii.,, Vrăjmăşie voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. Aceasta îţi va zdrobi capul, şi tu îi vei zdrobi călcâiul."

| EmaS a răspuns:

Fiecare lucru este bine sa fie facut la vremea lui.Eu mi-am facut studiile la vremea lor.De acum astept sa imi dea Dumnezeu nepotei ca sa ma ocup de cresterea si educatia lor.Si am sa ii cresc si educ in aceeasi maniera in care am facut-o cu copiii mei.Ma bucur de ei, nu mi-au facut nici un fel de probleme, sunt fericiti si impliniti.Nu regret nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mai concret, dezvolta daca vrei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incercarea voastra de a nega acest adevar si lupta aceasta acerba dusa de voi in timp ce credinta si pacea aduc roada, fara sa tina seama de impotrivirea voastra.asa a rusinat bunul Dumnezeu pe cele puternice cu cele slabe, pe cele trecatoare cu cele vesnice.tu vei muri, ca inteligenta si rationala.un credincios va trai vesnic, ca unul ce a crezut asa zisele povesti.de ce? fiindca insusi autorul a spus; fiindca ai vazut, ai crezut. ferice de cel ce nu a vazut dar a crezut.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a inviat! Prin intrebarea pe care ai postat-o pe acest site dovedesti faptul ca nu niciun fel de cunostinte despre crestinism, despre Intruparea si Jertfa Mantuitorului si despre toate celelalte. Intai documenteaza-te despre ceea ce spui si dupa aceea vorbeste!

| anonim_4396 explică (pentru Făgăraş):

Sa-mi trag palme daca am inteles ce ai scris... mai incearca.

| Făgăraş a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce anume are crestinsimul inpirat de la celelalte religii?

| anonim_4396 explică (pentru Făgăraş):

Conceptul 3in1, invierea, nasterea, facerea universului, a oamenilor, potop, sacrificiu, tradator, personaj negativ, iad, rai, sfarsitul lumii, modul in care ajungi in rai si in iad, si multe altele. Tu cam ce religii mai cunosti exceptand cele abrahamice si ce stii despre ele (cat mai pe scurt)?