| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoană plină de ticuri: îmi rod unghiile, dau din picior când stau jos, îmi muşc buzele şi mai toată ziua sunt cu mâna în păr. Mai grav e că nici nu mai realizez când fac toate astea. Ceva sfaturi cum să scap de ele? o_O

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

Se poate propune o terapie psihomotorie sau de relaxare, atunci cand ticul are o semnificatie reactionala si se asociaza cu un comportament motor de instabilitate sau stangacie. De asemenea, se poate apela la psihoterapie cand simptomul este inclus intr-o organizare nevrotica sau prepsihotica, ceea ce ii confera o semnificatie specifica unui anumit tic.Noteaza intr-o agenda in ce momente ai observat ca apar ticurile, intensitatea si frecventa lor. Dupa ce vei descoperi ce situatii se asociaza cu aparitia ticurilor, vei putea incerca sa schimbi ceva.

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Eu: rod unghiile
dau din picior
stau cu mana in par
ma mai sh scarpin in cap laughing
pocnesc degetele toata ziua
ridic sprancenele des deci o sa fac riduri

dar

NU IMI PASA! nu ma intereseaza ce cred ceilalti pentru ca toti avem dreptul sa facem ce vrem...pentru mine e ceva ce te face diferit printre oameni sa faci unul din aceste lucruru sa ai un tic
dar dk vrei tu neaparat nu are nimenii cu ce sa te ajute. trebuie sa te controlezi singura!winking

| Coriii a răspuns:

Si eu am avut ticurile astea. unele le mai am... dar pana intr'o zi cand m-a vazut mama. si tot timpul imi dadea peste mana peste picior... laughing

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Coincidenta: am toate aceste ticuri si eu in afara de cel cu mana in par. Nu stiu cum ai putea scapa, dar nu stiu... incearca sa fii mai atenta la ce faci, iar cand observi ca incepi- potoleste-te. Stiu ca e foarte greu, eu nu incerc sa ma dezobisnuiesc ci sper ca totul va veni de la sine. Bafta.

| alexalex07 a răspuns:

Eu am pe cineva in clasa la mine asa ...pai incearca sa mananci ceva sa alergi sa.gasejtetzi ocupatzietonguetongue

| matadoru a răspuns:

Am avut si eu mai multe ticuri muscatul buzelor, imi tot miscam capul dintr-o parte in alta etc. si problema s-a rezolvat, m-a dus mama la un pshiholog si dupa 5 sedinte numai aveam nimic.Va recomand la toti unul, e foarte bine, iti deschide sufletul

| perla a răspuns:

Cred ca esti prea nervos ai probleme. ti-e frica de ceva? baietelul meu tot asa face ca tine si cand il intreb de ce. imi spune ca ie frica sa nu-l parasesc.(eu am stat 2 ani fara copii)si iata ca s-a bagat frica asta in el si n-o mai pot scoate... dar l-am dus la preotul si acum il impartaseste in fiecare duminica si cu as.lui Dumnezeu trec toate!

| ;x^..::pasTiluTza`))::...:x:x a răspuns:

Credeam ca sunt singuralaughing...si eu le am pe toate astea si nu stiu cum pot sa scap de ele ~x( laughing)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa, toti avem cate un tic, important este sa ne controlam,(autocontrlolul este totul)

| teenpress a răspuns:

O idee mai sadica ar fi sa-ti dai constant cu ardei iute pe buricele degetelor si pe la unghii. Daca o sa te usture mereu cand iti musti buzele, poate vei scapa de ticul asta. In legatura cu parul, poti incerca sa-l ti prin in coada, sau sa-l ti inpletit, asa poate nu mai ai prin ce sa dai cu mina si in timp scapi;