| kati3mary a întrebat:

Buna!
Nu pot sa scap de obiceiuri rele; din cauza stresului, imi musc buzele foarte des, imi rup cosuri pe fata sau din cand in cand ma zgarii cu unghiile pe picioare.
Nu stiu ce sa fac, pentru ca nu e ceva constient; de rosul unghiilor am scapat, dar fara sa fac nimic. Aveti voi cateva sfaturi? Fara "pur si simplu gandeste-te ca nu e bine"; nu functioneaza asa.
Mersi anticipat, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este o chestiune de igiena mentala. Pur si simplu de la un moment dat ai stat mai bine cu psihicul, adica ai fost mai sanatoasa psihic, si nu ti-ai mai ros unghiile. Daca ai sa stai si mai bine, ai sa scapi si de celelalte, dar mentionez ca astea sunt simptome secundare, niste indicatori. Cred ca mergi spre bine, promoveaza si practica tot se iti face bine psihic. Sarut mana.

| toleagiulia a răspuns:

Ocupate cu altceva, gasesteti ceva de facut, un hobby, te va ajuta!

| Ionutza144 a răspuns:

1. Daca ai unghii mari taiele deoarece cu ele te ranesti pe fata si pe picioare
2. Pune pe cine e langa tine da iti dea cate o palma cand te vede ca faci asta
Sper ca te vor ajuta raspunsurile mele