| 8Biia a întrebat:

Sunt sigura ca inca ma mai iubeste dar cu toate astea nu vrea sa fim impreuna. Spune ca nu este inca pregatit de o relatie si ca nu ma merita. Dar de fapt eu cred ca nu il merit..ca este prea bun pentru mine. Noi am vorbit un an de zile. Tin sa mentionez ca el este cam timid, spune ca nu ne vedem din cauza lui dar sunt sigura ca inca ma mai iubeste. Ultima oara ne- am cam certat. Eram asa de dezamagita de el cand mi-a spus ca nu e de mine, ca nu e capabil de o relatie. Mi-a spus ca " ramanem prieteni ". Si eu atunci i-am spus ca trebuia sa imi spuna de la inceput ca nu sunt ceea ce cauta el si ca m-a lasat sa imi fac sperante ca proasta. Tin sa mentionez ca m-a intrebat mai de mult daca vreau sa fiu cu el si eu i-am spus ca nu vreau sa ne grabim. Si tot am continuat sa vorbim pana acum. Si i-am spus si lui asta in seara respectiva, vedea mesajele dar nu zicea nimic. Am mai vorbit acum 3 zile cu el si i-am spus daca mai simte ceva pentru mine. Si el mi-a raspuns ca momentan nu mai simte nimic, ca vrea sa se gandeasca. Ce parere aveti? Nu vreau sa il pierd! Dau funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fie-ți milă, lasă-l în pace. E cazul, să ai milă (și) de tine, și să nu continui a te minți singură. Îți dorești să nu-l pierzi, dar deja, l-ai pierdut, puțin câte puțin, pe drum.
La început, te-a plăcut, te-a dorit, a fost frumos, cu certuri, cu împăcări, cu nebunii, cu amintiri etc
Dar, s-a terminat. Poate că firea ta, nu coincidea întru totul, cu idealul său feminin.
Ești destul de mare, încât să conștientizezi că, atunci când o persoană îți spune "vom rămâne prieteni", scopul lui e acela de a nu face despărțirea prea grea.
Și, nu prea cred că poate exista prietenie după o relație de iubire așa frumoasă, fiindcă intervine ura... Iar, dacă există, va avea un prognostic scurt.
Charles Colton spunea că prietenia se transformă deseori în dragoste, dar dragostea în prietenie, niciodată.

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu ştiu, dar dacă iubirea se transformă în ură, mie că puţin probabil ca vreodată una adevărată(/necondiţionată/deplină/neegoistă...) să fi existat.
O eventuală furie de moment provocată de durerile despărţirii şi frustrările aferente nu se pune.
Depinde, desigur, şi de motivele despărţirii şi alte împrejurări. Nu exclud că unele în unele cazuri, chiar dacă a existat iubirea, pot cauza o adevărată ură. Dar oricum, sunt sceptică. Cel mai probabil era doar o simplă îndrăgosteală sau iubirea unei iluzii.
E complicat şi cu iubirile astea... : ))

3 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Aşa cum zice Elena sunteţi 2 nehotărâţi.Vă este frică să vă aruncaţi într-o relaţie probabil frica de necunoscut.
Acum dacă tu vrei să fii cu el atunci dă-i timp să se gândească la asta.Voi doi aţi putea forma un cuplu drăguţ.

Succes.

| ElenaSA a răspuns:

Da, doi nehotarati. Tu la inceput, el dupa. Mai ofera-i putin timp, poate chiar are nevoie sa se gandeasca.