| Happyjump a întrebat:

Sunt suparata pe corpul meu. Arat îngrozitor,sunt grasa,am acnee, toti colegii rad de mine si multi imi spun ca am o voce joasa nici talente nu am singura calitate este ca am luat 10 la teza si toti imi spun ca sunt tocilara. Am si eu doi-trei prieteni si țin foarte mult la ei. Oare e totul in capul meu? Am 53kg,1, 58m si 12 ani. Chiar credeți ca daca ai note bune esti tocilar? Multi imi spun ca am Coșuri dar am câteva. Si vocea joasa,cam au dreptate,nu vreau sa ma laud dar sunt cam cea mai buna din clasa la muzica, chiar nu-mi place sa ma laud dar am cele mai bune note,am facut pian. Nici măcar nu-mi pot face prieteni,mai vin câțiva colegi noi care nu stiu cat de ratata sunt, si după doua saptamâni au alți prieteni.sad

6 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ai doar 12 ani. Ești în creștere, începi să te dezvolți. Nu trebuie să fii supărată pe corpul tău, e al tău, prețuiește-l.
Notele nu înseamnă nimic, sunt doar niște calificative ce nu îți vor viața mai frumoasă, pur și simplu sunt o prostie.
Talente ai, având în vedere că ești destul de bună la muzică. Toată lumea are talente, chiar și tu.
De ce ești atât de dură cu tine? Treci pe lângă părțile tale bune. Pur și simplu, ar trebui să fii recunoscătoare pentru ceea ce ai. Nu îi poți mulțumi pe toți.
Începe să te iubești și ai încredere în tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acneea va trece odată cu vârsta, dacă nu îţi place că eşti grasă de ce nu faci ceva în privinţa asta? Slăbeşte, dacă stai şi te plângi în faţa unor necunoscuţi nu vei slăbi şi nici nu vei avea vocea mai de "soprană".
Dacă vrei să scapi de acnee, du-te la un dermatolog. Sau la farmacie şi cere Zineryt. Fă exerciţii acasă, să slăbeşti. Fitness, mânâncă sănătos, multă mişcare. Mai răreşte întrebările de pe TPU că ajungi la sută şi mai fă nişte jogging.

| Hakuouki a răspuns:

In primul rand cum poti spune ca nu ai talent cand te pricepi la muzica? In al 2 lea rand, cum te poti astepta sa te accepte altii cand tu nu te accepti pe tine? Problema ta nu este corpul, ci incredere in tine care lipseste cu desavarsire, asta e un lucru des intalnit la fete si poate ca sunt rau acum, dar ati devenit amuzante...la 12 ani nu stiam ce jocuri sa joc pe afara cu amicii si voi va ganditi la toate prostiile, televizorul e de vina. Sunteti o generatie a dramei exagerate, ai mai multa incredere in tine si nu mai pune la suflet tot ce spun altii, daca te ajuta poti merge la un dermatolog sa rezolvi problema cu cosurile, si nu mi se pare mult 53 kg.

| Happyjump explică (pentru Hakuouki):

Mersi pentru raspuns, sincer eu aveam o părere buna despre mine dar ceilalti mi-au schimbat-o, foarte multi oameni ma critica.

| Hakuouki a răspuns (pentru Happyjump):

Pai nu ii mai baga in seama, incearca sa iti cresti increderea in propria-ti persoana, repetandu-ti ca nu arati rau si oricum, vei incepe sa te dezvolti si deci sa te schimbi, dar acum este perioada nesigurantelor, ai nevoie de un psihic putin mai tare, viata mai are greutati sa stii, daca la 12 ani cedezi, apai la 20 ce ai sa faci? sau cand vei avea copii.

| LenoreVoldaren a răspuns:

No hai să te clarific: 1. la înălțimea/vârsta ta nu ești deloc grasă 2. acnee are toată lumea la această vârstă 3. ai talent cu carul, nu spun ca să te încurajez ci așa este 4. nu confunda tocilarii cu deștepții; tocilarii învață toată ziua și apoi se sperie și tot nu știu nimic, iar adevărații deștepți învață și iau numai note bune. Deștepții domină lumea; dacă erau numai proști pe lume atunci încă în ziua de azi făceam focul în peșteră. Fii mândră că ești și vei ajunge cineva în lumea asta! 5. De ce îți pasă așa de mult de ceilalți? Dacă tu te insulți în halu ăsta, atunci de ce te aștepți ca alții să te placă? Dacă te simți bine în corpul tău, ai încredere în tine, nu te subestimezi, nu te insulta în public, dacă ceva iese greșit se mai întâmplă toată lumea mai greșește, dar niciodată să nu te faci inferioară și faci cumva să ieși în evidență prin atuurile tale, atunci vei fi plăcută de cei din jur, te asigur!