| ArinaMK a întrebat:

T rog nu ignora ca am nevoie de ajutorul tau si stiu ca ma poti ajuta! nu trebuie sa fii expert la intrebarea asta! multumesc mult! happy

imi place de un baiat x care fumeaza
si el fumeaza cu niste prieteni
ieri am terminat orele la 11 si eu nu aveam ce sa fac pana la 1! ca eu la 1 trebuia sa merg acasa(autobuzul) si nu am vrut sa merg acasa pana la unu ca sa stau cu x.
si m-am dus cu ei
si ne-am dus intr-un loc in care am inceput sa povestim diferite chestii
bun. x zice ca stie de laa un prieten y ca:
poti lua o foaie de hartie, pui continutul uinui plic de ceai pe hartie, infasori hartia ca pe o clatita(in asa fel incat sa aiba continutul de plic in el)
acum arata ca o tigara!
si daca o aprins are aroma respectiva!(sa zicem tei)
bun. faza e ca ei sau apucat sa faca treaba asta si au sarit pe mine trage si tu trage trage!
am tras... faza e ca mia cam placut si am inceput sa trag mai mult
dupa povestea asta am ajuns acasa(eram singura) si mi-am facut si eu 2 tigari una de tei unade fructe de padure.si le-am fumat
faza e ca mi-a placut...
si azi dupa ce s-a terminat festivitatea nem dus mai multi sa fumam.si eu m-am dus. si am fumat...bine mersi. azi cand am ajuns acasa(eram din nou singura) mi-am facut 3 tigari una de tei inca una de tei si una de fructe de padure.

ideea e ca a inceput sa-mi placa...
si acum vreau sa fumez incontinuu tigari din astea!
si da!
chiar stiu cat de nociv e si m-am dezamagit pe mine insumi cu chestia asta... dar nu ma pot abtine...ma simt rebela si imi place!
dar vreau sa ma las...
te rog ma ajuti?
funda!

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Prietenii sunt aia care te ajuta, nu care te impulsioneaza sa bagi boala in tine. ai mare grija cui ii zici prieten. gandeste-te ca ai si alte lucruri pe care le poti face sa pari rebela, nu neaparat sa fumezi. daca vrei sa te lasi lasa-te. vointa e de partea ta si nu iti trebuie nimic altceva. treaba cu fumatul si rebeliunea tine de psihicul tau care iti dicteaza asta. schimba anturajul, sau fii rebela fiind diferita de restul. daca toti fumeaza, arata-le ca tu esti diferita, speciala. toti pot sa fumeze, putin pot sa se abtina si sa se mandreasca ca (scuze cacofonia) nu au bagat tigara in gura sau ca au reusit sa se lase de cel mai pacatos (nu dpdv religios) viciu.

| AbcElly a răspuns:

Ahaha,ceai ma? ceai?
Deci tigarea aia se numeste "joint" acel joint se face de obicei cu praful din pliculetele de :marijuana,hasis,cocaiana...
Acum ac ai inceput,e mai greu sa te lasi,doar agndestete ceea ce faci,nu e chiar asa sa "te dezamagesti"ca nu doar tu fumezi,altii au ajuns foarte rau din cauza asta, deci poti fi una dintre ei, doar ai grija cu anturajul si daca vrei cu adevarat sigur o sa te lasi.succes si sa ai grija de tine si daca reusesti sa imi dai un mesaji aici pe TPU:*

| Dianaa94 a răspuns:

Sincer ...nu stiu ce parere ai, dar lasa-i p acei prieteni pentru ca nu sunt de tine .Anturajul...Si in loc sa fumezi ai putea sa mesteci guma, in loc sa pleci cu ei ai putea sta cu alte fete, baieti.Si app dc ai dat detaliile (cum se face tigarea)? Pt ca o sa faca si altcineva chestia asta si nu stiu daca e asa bine. Orqm nu stiu ce sa-ti zic eu nu fumez si nu suport fumul.Ma doare capu'de la fum si ma simt rau.

| MindBlowing a răspuns:

Pai "tigara" asta a ta e destul de nociva, depinde ce reactii au loc cand arzi prostia aia de ceai. Oricum, trebuie sa contina monoxid de carbon si cianura de hidrogen (amandoua substantele sunt nocive, intra in sange si afecteaza plamanii si inima). In orice caz, nu iti face deloc bine, as zice sa te lasi.