| galacticmauve1 a întrebat:

Cum decurge festivitatea din prima zi de liceu? Nu-mi cunosc colegii si mi-e puțin frică de toata harababura. Mentionez ca merg singura la festivitatea de început. La voi cum a fost? Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Gabriela949 a răspuns:

Nu trebuie să îți faci griji happy îți spun doar că nu o să fie în totalitate cum îți imaginezi tu. In mare parte o să fie o harababură, o înghesuială totală, pentru că fiecare e pierdut în spațiu în prima zi de liceu, deci chill că nu ești singura persoană. Fiecare profesor se va prezenta, va menționa ce clasă va avea, iar elevii care își aud clasa, vor merge la profesorul respectiv, eventual se va face și prezența. La început o să fie pe grupulețe, asta clar. Dacă cunoști pe cineva, vei vorbi mai mult cu acea persoană. Însă eu te sfătuiesc să nu fii timidă, fă cunoștință cu fiecare coleg în parte dacă vrei să te înțelegi bine cu toată clasa și peste ceva timp vor veni ei singuri la tine. Cam așa e la început, fiecare își face filme în cap, dar crede-mă că nu o să defileze nimeni pe acolo, nu o să încerce nimeni să fie în centrul atenției și etc. cel puțin nu în prima zi. Good luck!

1 răspuns:
| PeggyRock a răspuns:

În cele mai multe școli, în curtea școlii pe asfalt sunt scrise clasele, în ordine. În dreptul fiecărei clase este diriginta/dirigintele. Așa că nu va fi greu să-ți găsești colegii. După festivitatea de deschidere a anului școlar, fiecare diriginte își va lua elevii și va merge cu ei în clasă.