| CristianGHD a întrebat:

Te poți transfera de la un liceu profesional (profil tehnic) la un liceu cu profil real/servicii?

Răspuns Câştigător
| glasulfilologului a răspuns:

Am înțeles ca s-a introdus un program prin care se susțin ideile de genu. Dacă totul se va face corect in acel program nu o sa existe o problema.

Iti las mai jos un fragment din articol: "Am propus o nouă structură a învățământului secundar superior, unde vor exista trei tipuri de licee – teoretic, vocațional și profesional – care vor conferi absolvenților, după patru ani de studiu, acces la examenul de bacalaureat.

Poate unul dintre cele mai importante obiective ale Proiectului „România Educată" este acela de a elimina barierele birocratice care limitau posibilitățile tinerilor de dezvoltare și de a întări dreptul fiecărui elev de a reveni în sistemul de educație și de a-și urma ambițiile, atunci când acestea îi pot aduce un viitor mai bun. Așadar, pe scurt, eliminăm birocrația și, dacă un elev este, de exemplu, la un liceu profesional, își dă seama că nu se regăsește acolo și vrea să facă trecerea la unul teoretic sau vocațional, va putea să se transfere, în urma unor testări specifice, la liceul dorit."

1 răspuns:
| glasulfilologului a răspuns:

Am înțeles ca s-a introdus un program prin care se susțin ideile de genu. Dacă totul se va face corect in acel program nu o sa existe o problema.