| CrazyStyle a întrebat:

Știintele naturii sau filologie? Argumente. Sunt in clasa a 8-a.

Răspuns Câştigător
| sububu1234 a răspuns:

Da deci in primul rand partea cu gramatica a limbii romane e o mare prostie serios acum in liceu nu faci gramatica asta iti zic sigur. sfatul meu este sa te duci la stiinte in primul rand ti se deschid mai multe oportunitati in viata decat la filologie unde poti alege vreo 5-6 facultati pe profil in schimb o sa faci biologie, chimie, fizica multa. matematica asa si asa oricum o sa dai bac mai usor m2 deci nu e chiar asa greu.
P.S Sunt clasa a 10 a si sfatul meu este alege stiinte nu sta pe ganduri

3 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Depinde spre ce te axezi. La Ştiinţele naturii se studiază partea de gramatică a limbii române, matematică, fizică, chimie, TIC, logică etc.
Tot ce pot spune este că eu am fost la matematică-informatică, şi este oarecum "asemănător", deşi este foarte mult de muncă.
La filologie sunt ore uşoare, acest profil axându-se în mare parte pe limbi străine.
Depinde de pasiunea şi de forţele tale, eu sincer te-aş sfătui să te duci la Ştiinţele naturii, chiar dacă este mai greu, poţi ajunge ceva în viaţă.
Decizia este a ta, eu ţi-am dat o părere. Multă baftă!

| 10roxana10 a răspuns (pentru hideaway):

Cum este la mate info?

| hideaway a răspuns (pentru 10roxana10):

Este greu, chiar foarte greu, dar este totuşi folositor. Multă matematică şi informatică, TIC şi alte chestii pe care le vei afla atunci.
În mod normal la calculatoare, la unele licee, se lucrează la calculatoare abia după clasa a 9-a.
Dacă eşti pasionată de matematică şi informatică te sfătuiesc să îţi urmezi pasiunea. happyhappyhappy