| Natasha_6158 a întrebat:

Toata viata am trecut peste ce a vrut fiica mea, peste sentimentele si peste gandurile ei. Evitam raspunsurile despre menstruatie sau sex, nu o lasam la club, pana cand s-a inchis in ea.Am vrut sa fiu o mama buna si sa nu ii lipseasca nimic unicului meu copil, o fetita infiata de la 3 luni. O vad matura si totusi un copil chiar daca maine poimaine face 18 ani.Niciodata in viata nu m-a dezamagit, totdeauna deciziile ei au fost bune.La 16 ani a plecat la matusa ei, a spus ca acolo are mai mult spatiu.Bine,ca locuim relativ aproape, nu e nicio problema, insa ma gandesc de ce ei ii place sa stea cu matusa ei decat cu noi...Ma doare acest aspect si stiu ca ea e prinsa undeva la mijloc intre mine si sotul meu si matusa ei pe cealalta parte.Totusi stiu cat de mult ea ne iubeste, insa regret ca niciodata nu i-am fost cu adevarat aproape.Cum mai pot eu repara greseala asta, daca stau cu ea si vorbim, dar niciodata nu atingem astfel de subiecte? E independenta si imi place, dar simt ca o pierd. Oare gresesc?

Răspuns Câştigător
| juniper a răspuns:

Trebuia sa vorbesti cu ea inca de cand era mica, dar acum ca are 18 ani aproape, s-a inchis in ea si nu o mai intereseaza sa discute cu mama ei despre chestile astea, o fata de varsta ei cred ca a inteles tot ce trebuie. Fii alaturi de ea, castiga-i increderea, petreceti mai mult timp cu ea.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E bine ca e independenta.Am si eu in clasa o colega care nu are o relatie prea buna cu mama ei.Mama ar trebui sa fie cea mai buna prietena a unei fete.Eu cred ca o iubesti foarte mult dar nu prea stii sa ii arati asta, iar ideea ca nu peste mult timp va pleca nu e tocmai un gand confortabil. Dar asta e sirul vietii.Cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea despre tot. O discutie sincera.

| Marii a răspuns:

Ai gresit ca nu ai comunicat cu ea. Lucrul acesta este cel mai important in relatia mama-fiica. Daca a-i fi vorbit cu ea, i-ai fi explicat cum sta treaba la pubertate, i-ai fi povestit despre baieti, cum sa se protejeze, i-ai fi ascultat dorintele, a-i fi intrebat-o ce simte, si daca a-i fi lasat-o un pic mai libera cred ca lucrurile ar fi mers altfel. dar numai poti da timpul inapoi pentru a indrepta lucrurile. tot ce mai poti face este sa incerci sa vorbesti cu ea, sa va imprieteniti. happy

| St!L a răspuns:

Parerea mea e ca ai gresit inca de la inceput deoarece trebuia sa vorbiti deschis cu ea inca de mica, acum e prea tarziu si e normal ca ea sa se rusineze fata de mama ei si probabil a gasit in matusa ei un prieten si de aceea prefera sa stea la ea fiindca matusa ei o intelege si probabil ii este alaturi.
Nu stiu ce poti face, dar incearca sa vorbesti cu ea, obtine-i incredera ca pote sa-ti spuna orice.

| actrita a răspuns:

Da, ati gresit foarte mult lasand-o sa se inchida in ea.adevaratul inteles a expresiei"sa nu ii lipseasca nimic"se refera in primul rand ai oferi hrana pentru sufletul ei tanar si fraged, daca nu va spune dv sentimentele ei, durerile ei, atunci cui? prietenilor? foarte gresit, un prieten te tradeaza si tot ce i-ai spus ii va spune si la altii si vor rade, dar o mama niciodata nu te tradeaza, asta o spun din experienta, chiar daca mama mea a trait alte vremuri si e mai in varsta ea ma inteleg si discut cele mai importante lucruri, prietenilor mai putin, pentru stiu ca ea niciodata nu ma va trada, foarte multi parinti se preocupa de lucrurile materile ale copiilor dar de cele spirituale nu, ca doar astea din urma te ajuta sa treci peste greutati, lucrurile materiale sunt trecatoare, poate mai puteti salva increderea fiicei, si puteti face asta incercand sa faceti cu ea ceea ce ei ii place mai mult, sa mergeti la film, la shoping si sa-i cumparati ceea ce ei ii place fara sa comentati alegerea ei, puteti sa intrati in subiecte de genul sex etc, prin proprie dv viata, adica sa-i povestiti intamplari din adolescenta si s-o intrebati daca si ea a facut la fel, etc, sau ca s-o sensibilizati mai mult puteti sa-i cumparati ceva ce-i place ei mai mult si cand ii dati sa-i spuneti cat de mult o iubiti, ca va doare distanta asta care persista intre voi, ca va pare rau ca nu ati petrecut mai mult timp intelegand-o si sa observati de ce ii place mai mult la matusa ei si sa incercati sa fiti ca ea.succes,daca nu actionatia acum mai tarziu ve-ti regreta,

| zuzi_4846 a răspuns:

Atat de multe intrebari... happy Faptul ca ai postat aici este un lucru care demonstreaza ca iti dai seama ca ai gresit. Nu sunt mamica dar, am si eu o mamica si mi-ar fi placut de multe ori sa fie constienta de ceea ce esti tu acum, adica de lipsa de comunicare. Nu iti pot spune ce as face in locul tau dar iti pot spune ce mi-as dori eu daca as fi in locul fiicei tale.
Eu as vrea ca mamica mea sa fie prietena mea, adica sa pot vorbi orice cu ea, chiar si despre baieti, sex, dragoste. As mai vrea sa simt ca nu numai eu am nevoie de ea ci si ea are nevoie de mine. Mi-ar face placere ca mamica mea sa fie putin copil atunci cand este vorba de mine. Mi-ar place sa fiu ascultata, mangaiata si alintata. Mi-ar place sa vorbesc cu mamica mea despre ceea ce o doare pe ea, chiar daca sunt un copil. As simti nevoia sa bem impreuna, intr-o seara, un ceai sau un suc, sa ne uitam pe o revista, sa comentam tot felul de lucruri si mamica mea sa imi spuna ce gandeste, sa nu fie prinsa de grija zilei de maine sau de problemele de serviciu. As vrea ca mamica mea sa gandesca putin ilogic, sa se lase dusa de val. As vrea sa stiu cel mai mare secret al ei. As vrea sa ne jucam Adevar sau provocare. As vrea o petrecere in pijamale cu ea si cu prietenele mele. As vrea sa imi spuna: "Imagineaza-ti ca tu esti mama mea si eu sunt fiica ta, ce m-ai sfatui sa fac?" As vrea sa imi arate "intrebarea" pe care a postat-o pe TPU, eu as sti cel mai bine sa ii raspund, asta mi-ar demonstra cat de mult ma iubeste si cat este de mandra de mine. Sa ai o zi frumoasa si o relatie lipsita de secrete, cu fiica ta. happy

| lavinush24 a răspuns:

Ai gresit parerea mea.noi stim ca ai vrut doar sa o protejezi si ai facut intr-un fel bine. dar trebuia sa o lasi sa cunoasca si ea viata, greutatile ei.ca toti dam piept cu astea zi cu zi. unele mai grele.altele mai usoare.trebuia sa ii explicii chestiile despre menstruatie, sex.ca trebuia si ea sa fie informata.ca e fata si e normal sa stie chestiile astea. daca nu de la parinti atunci de unde/? de pe internet? din reviste?
parerea mea e ca ar trebui sa ai rabdare si sa te apropii incet de ea, sa ii castigati increderea, si incet incet sa ii explici de ce ai facut toate astea.si veti ajunge si la discutii cu subiectul sex si altele. te iubeste ca mama si va intelege!