| anonim_4396 a întrebat:

Tot vreau sa am relație cu un băiat, dar nu sunt pregătită, simt ca am un gol in stomac când văd ca ei imi dau mesaje și imi spun sa ne întâlnim, imi e teama sa nu imi rănească sentimentele sau sa ma folosească doar pentru aventura, nu am cu cine sa vb deschis despre emoțiile mele, dau funda.

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Violleta sugereaza ca esti transexual(a), eu nu stiu si nu te judec.
Indiferent de gen, acea teama e cauzata probabil de o trauma, iar tu traiesti acea frica de esec. Nu vei putea rezolva situatia decat infruntand realitatea si a cauta ce anume te-a traumatizat ( un eveniment asemanator la o varsa mai frageda, poate niste experiente recente? ) si a incerca sa intelegi ca ce s-a intamplat acum te-a invatat ceva, asta nu inseamna ca nu se putea intampla si frumos, respectiv ca urmatoarele experiente nu pot fi frumoase.

Incearca sa gasesti cauza, sa o infrunti, sa intelegi partea pozitiva si sa ramai cu partea buna, apoi sa revi in prezent, unde trebuie sa aplici ce ai invatat/ sa adaptezi ce ai invatat la gandirea de acum ( de prefarabil una rationala, la rece, logica).
Atentie, cum am mai spus, experientele anterioare nu sunt general valabile, ci doar iti transmit niste semnale de care e bine sa tii cont.

Deci pana la urma ce vrei? Sa cunosti, sa ai relactie direct, fara sa cunosti, sa risti doar intalnire pentru a afla sau o investire de totul sau nimic? Vrei sau nu vrei?

| anonim_4396 explică (pentru stef87):

Chiar asta e

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar le-ai spus ca tu esti baiat si te simti fata doar in capusorul tau?

Spune-le adevarul dinainte, ca sa nu risti sa isi bata joc de tine.

| Dismally a răspuns:

Atunci mai asteapta daca nu esti pregatita, iti vei face cand o sa fii. De ce, nu poti vorbi cu prietenii, cu persoanele apropiate?

| FilipSorin a răspuns:

Draga mea, sfatul meu este sa vorbești cu Dumnezeu, pe mine ma ajuta cel mai mult, cere i ajutor iar El te va ajuta si sa alegi pe cel potrivit, tr va ajuta mult, dorește sa te asculte si sa te ajutewinking