| Anonymus2000 a întrebat:

TPU buna am 12 ani si suunt in clasa a VI-a multi prieteni deai mei FUMEAZA de la varsta de 10 ani [credeti-ma ii cunosc foarte bine] FUMEAZA chiar in toaletele publice.Ei vin dupa mina cand ma duc si eu la WC si atunci fumeaza cate o tigara si tot sufla fumul pe mine dc fac asta? eu nu fumez si nici nu am de gand big grin dc sa dau bani pe tigari in loc sa scot o fata in oras la un suc big grin vreau sa imi spuneti cum pot sa procetez ca sa nu mai dee cu fum pe mine fiindca ma enerveaza si ma afuma tot sad iar cand ajung acasa miros tot a tigara dar ink nu si-a dat seama fiindca faceam dus de fiecaredata :@
PLZ ajutati-ma Funda **

Răspuns Câştigător
| WoKy a răspuns:

Pai, este ochestie... Parintii tai fumeaza? Daca da, atunci ar trebui sa stie ca mirosul de TUTUN fumat de tine ar un anumit miros(se ia pe maine, haine) iar cand cineva iti sufla fumul in fata, e total alt miros(nu iti mai miroase mana, si fara ea nu vad cum ai putea fuma).
Daca te enerveaza nu e o problema, eu de la chestia asta am acum "alergie" la fumul de tigara(nu e alergie la propriu), ma refer ca nu il suport si ma departez de cei care fumeaza. Nu ma deranjeaza, dar prefer sa stau intr-un colt singur(mentionez ca am fumat si eu 2 ani big grin) si crede-ma, cu 12lei/luna, ii strangeam si mergeam intr-o excurie sau mai puneam ceva bani si imi luam un PC nou sau etc.
Parerea mea, cand pleci de acasa si stii ca mergi cu ei, da-te cu mult parfum si daca e parfum bun, iar tricoul/bluza/maleta/camasa sunt de buna calitate, nu se mai imbiba mirosul de tutun, iar daca ai incercat sa fumezi, foloseste frunze de nuc sau petrunjel(nu tine mult efectul, dar il mascheaza).
Iar in legatura cu prieteni, esti prea mic/mica sa iti dai seama cum sta treaba cu anturajul, o sa vezi cand mergi la liceu, ca sunt multi care fumeaza ierburi si trag liniute de ramai prost, atunci o sa fii luat de prost/proasta ca nu fumezi si cate din astea. Niciodata sa nu ai incredere in ce iti da un coleg de liceu sau de clasa, fie el cel ma ibun prieten, ca te trezesti a doua zi cu dureri de cap si halucinatii(droguri).
Pazeste-te, o viata ai, nu o *** si pe asta de tot!
Bafta!

8 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Spune-le cu frumosul că nu vrei să mai fumeze când ești tu prin preajmă, explică-le că ție nu-ți place.
În caz că vor continua, pleacă tu de lângă ei în timp ce fumează.
Baftă.

| angelwithgreeneyes a răspuns:

Bravo ca gandesti asa de la varsta asta happy
sper sa o ti asa in continuarewinking
eu zic sa nu mai stai cu ei cand fumeaza, evita-i si nu-i mai baga in seama

speram sa gandesti chestiile astea si cand te faci mai marewinking

| CrazyTeenager a răspuns:

Colegii tai se cred superiori tie deoarece fumeaza, pe viitor vor fi toti pitici si cu probleme de sanatate, ar trebui sa faci ceva sa te impui in fata lor, acest gest e in batjocura, deci nu te respecta prea mult.

| UnVis a răspuns:

Bagale una sau tragete de langa ei cand fumeaza

| Optik a răspuns:

Singurele solutii ar fi:
1) Sa le spui frumos sa nu mai fumeze de fata cu tine
2) Daca nu inteleg si continua sa te afume, prinde-i pe fiecare in ipostaze potrivite(adica cand e singur) si dai o bataie sa intelega ca si tu ai un cuvant de spus

PS: sa nu lovesti cu piciorul pentru ca loviturile sunt foarte lente. Dai cu pumnul si tinteste ori stomacul, ori pieptul sa-i tai respiratia si sa-l intimidezi! Vezi tu, Multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Daniellla10 a răspuns:

Spune-le pur si simplu ca tu nu suporti fumul de tigara si ca nu poti suporta cand ei frumeaza in preajma ta. Daca sunt cu adevarat prietenii tai te roj asculta dar daca nu inseamna ca nu iti sunt prieteni si ar trebui sa ii ignori... Funda?