| DanielaLele a întrebat:

TPU! De 2 zile am herpes insa veziculele au disparut si nu a mai fost decat o coaja pe care am rupt-o. Problema e ca tot se formeaza coaja si nu pot sa stau cu ea, mai ales ca am intalniri de afaceri si mi se pare urat sa vin cu herpes. Va rog, spuneti-mi, daca veziculele au disparut si coaja inca mai apare fiindca am rupt epiderma de pe buza, mai este virusul? Ma refer, mai sunt contagioasa?... si cum pot face sa imi creasca pielea la loc in cel mai scurt timp?

Răspuns Câştigător
| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Zeamă de lămăie, cred că ai o lămăie prin casă!? După ce ai curățat locul foarte bine vei veni, cu un strugurel cu aloe vera! Apoi de a doua zi, locul iritării va fi unul nou, fără probleme!

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Să-mi spui cum evoluiază, problema ta!? Vezi că strugurel cu aloe vera găsești la farmacii, nu la toate, mi se pare că doar la Florafarm!? Mulțumesc pentr fundă! O zi frumoasă, și să-ți treacă herpesul!

| DanielaLele explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Merge foarte bine, a prins o cojita si nu se vede la fel de rau ca inainte. Eu una cred ca in 2 zile imi va disparea

| Amely21 a răspuns (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Ce să fac dacă mi l-am rupt din greșeală? Există riscul să se extinda? sad

7 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Exista la farmacie plasturi speciali pentru herpes si nu iti mai rupe coaja! Daca aveai gingia umflata, o rupeai ca sa nu se simta altii "ofensati"? Avand in vedere ceea ce ai spus, persoanele respective nu sunt chiar copii de 9 ani care sa rada de asa ceva, deci poti merge linistita cu o coaja. Odata ce l-ai "capatat", virusul va ramane in sange, dar intr-o stare latenta. Nu-i nimic grav, foarte multi oameni il au happy

| DanielaLele explică (pentru anamariarot):

Dar pot da si la altii acum? Fiindca nu stiu daca sa imi sarut iubitul sau nu.

| anamariarot a răspuns (pentru DanielaLele):

Da, poti. Se transmite pe cale orala

| LoudLikeLove a răspuns:

Daniela, trebuie sa îți dai cu un amestec de spirt cu bicarbonat. Așa îmi dadeau și mie părinții mei când eram mică, și după mi-a ieșit din ce in mai rar