| AYoRollLikeABuffalo a întrebat:

TPU, URGENT! Primul raspuns corect primeste funda, restul vot.Care sunt gradele de comparatie alea adverbului? Plzz.help crying (scuze pentru categorie)

Răspuns Câştigător
| danahh a răspuns:

2.Gradele de comparatie

Pentru ca adverbul nu se declina si nu se conjuga, dar in schimb are grade de comparatie, se spune despre el ca se afla la granita dintre partile de vorbire flexibile si cele neflexibile

Gradele de comparatie ale adverbului sunt aceleasi ca la adjective:

-Gradul pozitiv: bine

-Gradul comparativ -de superioritate: mai bine

-de egalitate: la fel de bine

-de inferioritate: mai putin bine

-Gradul superlativ -relativ -de superioritate: cel mai bine

-de inferioritate: cel mai putin bine

-absolut : foarte bine

Nu uita! 1.Nu toate adverbele au grade de comparatie, iar unele au doar gradul pozitiv si gradul comparativ

(incolo, inainte)

2.La formarea superlativului relativ al adverbului cel este invariabil, pa cand la adjectiv se acorda cu

regentul sau

3.Adverbele mai, putin, foarte, prea, tare ajuta la formarea gradelor de comparatie

funda?

1 răspuns:
| Alexutza98 a răspuns:

Sallhappy
Gradul pozitiv(exprima o insusire a obiectului fara a o raporta la un alt obiect sau la alt moment)-cer senin,

Gradul comparativ(exprima insusirea unui obiect in raport cu insusirile unui alt obiect, stabilind raporturi de egalitate sau inegalitate)

-de superioritate (mai scump)

-de egalitate (la fel de scump)

-de inferioritate (mai putin scump)

Gradul superlativ -relativ(exprima insusirile la cel mai inalt sau cel mai scazut grad, prin comparatie cu alt obiect)

-de superioritate (cel mai scump)

-de inferioritate (cel mai putin scump)

-absolut (arata gradul cel mai inalt sau mai scazut grad, fara a compara obiectul) foarte scump.
Sper ca te-am ajutat Funda! puppy dog eyes