| Andreea12349 a întrebat:

Trebuia sa imi vina menstruatia pe 26 iulie. Dar nici pana astazi nu mi-a venit, am deja 18 zile intarziere. Tin sa mentionez ca nu am inceput viata sexuala, si inainte am mai am incidente de genul. Ce problema ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| MariaCristina100 a răspuns:

Bună!
Ştiu cu te confrunţi. Nu trebuie să te speri. Este perfect normal.
Reglarea ciclului este una din problemele cu care se confruntă minim 1 miliard de femei de pe Terra. Deci, prin urmare, nu eşti singura.
Reglarea ciclului diferă de la femeie la femeie. Începând de la 12 ani (când ar trebuie să fie dat normal startul unei "ere " a menstruaţiei), până la 18 ani, ciclul menstrual este în etapa de reglare. Reglarea sa poate să fie în toi chiar până la 25 de ani. Aici depinde de felul în cât de dezvoltată eşti.
Eu când eram mică, câd aveam vreo 13-14 ani am mers la ginecolog.În zadar! Mi-a spus că ciclul meu a apărut de 2 ani, ceea ce e o perioadădestul de scurtă, iar menstruaţia nu s-a reglat nici pe jumătate.Dar, cu toate astea, ca să nu mă mai speri, mi-a sugerat calderaul menstruaţiei şi câteva pastile care acum nu se mai găsesc în comerţul românesc.
Ciclul meu s-a reglat la 19 ani, fără probleme.
Dacă tu deja te-ai mai confruntat cu chesti de genul, înseamnă că corpul tău s-a obisnuit deja cu asta. Dar, dacă ai dureri în "zonă ", mi-ar fi teamă pentru tine ca să nu ai vreun ovar umflat. Este destul de frecvent la fete. Nu te speria. Trece şi cu tratament prin pastile.
Eu ţi-aş sugera fie să mergi la un cabinet ginecologic, sau cel puţin sfatul unui ginecolog.
Baftă! Mult noroc!

1 răspuns:
| Ally20Alexandra a răspuns:

Sincer, nu stiu ce ar putea sa fie, fiindca mie nu mi s-a intamplat sa am o intarziere asa mare, dar exista site-ul NOIFETELE.RO, unde poți vorbi direct cu un medic specialist sau cu fete care au avut probleme similare. Cred că te-ar putea ajuta.