| Sfaterly a întrebat:

Trec în clasa a 8-a. Vacanța a trecut deja foarte repede, nu mai este mult până ce începe școala. Aș vrea să mai învăț ceva, sa mai recapitulez.dar nu știu ce. Ajutați-mă vă rog. Vreau să intru în a 8-a cu "forțe noi".

6 răspunsuri:
| EraserHead a răspuns:

Daca mai ai caietele vechi repeta de pe alea, nu invata doar repata.Depinde ce vrei daca nu cauta materia de clasa a 7-a pe net. Daca nu mai stii care e cauta pe net corigente clasa a 7-a 2016-2017 si iti arata acolo. happy

| manumescbosssdeboss a răspuns:

Nu te stresa foarte tare, dar pune-te pe invatat caci treba-i serioasa! Eu m-am apucat din timp(cu 2 ani inainte) cu meditatii multe si am reusit sa obtin o nota multumitoare.Am luat 9, 40 la romana si 9, 15 la mate.Ce-i drept este ca nu a fost greu, dar la examen te apuca niste emotii de uiti cat face si 1+1.

| Sfaterly explică (pentru manumescbosssdeboss):

Sper să iau și eu note așa de mari. În fiecare an am învățat bine și am luat premiul întâi, anul acesta sper să fie la fel. happy
Dacă citesc din caietele vechi e bine?

| manumescbosssdeboss a răspuns (pentru Sfaterly):

Dupa parerea mea, eu cred ca e mai bine sa faci tu exercitii. Daca citesti ti se duce mintea in alta parte si nu o sa dai randament. La Romana eu zici sa te pregatesti cu exprimarea opiniei despre mesajul unui text sau mesajul unui titlu. Nu s-a mai dat de foarte mult timp. Dupa parerea mea, examenul de anul viitor va fi si mai simplu. Asta nu e chiar de bine pentru ca mediile de la liceu vor creste(ca si anul acesta) si asa ne furam singuri caciula. Speri la un liceu bun dar vezi ca se ridica media chiar si cu 0.80 pct.

| Georgicaaa123 a răspuns:

Nu îți face griji! Nu o sa fie examenul așa greu pe cum se spune. Și eu anul acesta eram foarte agitată, deoarece am crezut ca examenul va fi greu. Ce este drept am făcut meditații toată clasa a8a și la romana și la matematica, îmi invatam formulele la matematica la timp și făceam foarte multe variante. Te sfatuiesc sa înveți și sa faci multe variante ca te vor ajuta enorm! Sa vezi ce bine va fi când reușești sa Îți atingi scopul, adică sa intri în liceul dorit, după multa munca!
Succes și sa nu te pierzi la examen! Eu am pățit asta și am avut puțin de pierdut, dar cu toate astea am intrat în liceul dorit.