| motanita14 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare eu trec clasa 5 si as vrea sa-mi scrieti:care sunt notele muzicale? pe ce portativ se scrie nota sol? si nota mi si nota La? si nota Fa? deci asa se canta:Sol,Mi,Fa so,La si, Do? notele astea vreau sa stiu pe ce portativ se scriu trec clasa 5 si in scurt timp voi incepe scoala vreau sa fiu pregatita.Si la geografie ce trebuie sa stiu? istorie? ce trebuie sa invat? si clasa 5 si clasa 4 scuze nu vreau sa uit ce am invatat in clasa 4 si vreau sa iau note bune.Multumesc

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Notele muzicale sunt in aceasta ordine: DO,RE, MI, FA, SOL, LA, SI, DO, iar ordinea lor pe portativ este astfel:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Exista mai multe game (LA minor, FA major, etc. dar cred ca tu inveti gama DO major)

La geografie inveti despre formarea universului, planetele, structura Pamantului (invelisurile), iar la istorie inveti despre antichitate (cum s-au format Dacii, despre Imperiul Roman, despre Grecia, Sparta si putina cronologie).

P.S. Nu mai tin 100% minte, deoarece au trecut 6 ani de atunci.

1 răspuns: