| Jonsdottir a întrebat:

Tz'alut! de la 8 ani am o problema mare cu acneea (da da stiu, 8 ani sad ) de atunci am fost la dermatolog mi-a prescris sa folosesc Zineryt(sau cum se scrie) si skinoren dar nu s-a intamplat nimic sad dupa aia mi-a mai dat si isotrexin (pentru. puncte negre, am fff multe pe nas), in fine, tot nimic. dupa aia mi-a zis sa folosesc o data pe saptamana nu mai stiu ce crema abraziva si in acelasi timp sa continui tratamentul tongue.nu s-a intamplat nimic. dupa aia am facut infuzii cu ceai de musetel sad tot nimic.
acum nu mai fac niciun tratemnt pentru ca m-am plictisit de ele angry vreau sa vad ce se intampla daca le las asa tongue
profa mea de engleza mi-a zis sa folosesc Aknesol (sau cum se scrie). voi ati folosit? e bun? ce alte creme, solutii(etc) mai stiti ca sunt bune pentru indepartarea acneei?
ps.nu am acnee rozacee, am acnee juvenila

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Daca asa e tenul tau... poti sa te dai tu cu orice si tot degeaba straight face. stai linistita ca vor disparea ele incet, incetwinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asteapta o perioada.Esti adolescenta si de aia patesti asa.winkingIncearca remediile naturiste happyPote o sa te ajute elehappy

| Psihoyounger a răspuns:

Si eu am avut probleme din astea si inca mai am ceva dar nu asa de mult. Am folosit si eu Zineryt cam 2 luni. Dar dupa ce nu l-am mai folosit, au aparut din nou. Apoi alt medic dermatolog mi-a dat o crema de care sunt destul de multumit. Lasa msj privat daca vrei sa iti zic numele ei. Despre Aknesol nu iti pot spune nimic. Nu am folosit-o. Succes!

by Psihoyounger

| lolly_3072 a răspuns:

Ar fi o crema care face minuni se numeste mibazon si eu o foloseam si chiar ajuta. sau gel de spalare neutrogena http://www.e-sana.ro/index.php?a=901.sau daca nu iti sunt de ajutor site-urile astea mai cauta si pe google acneea juvenila ca o sa gasesti.Succes.:*:*:*

| EUSIATIT a răspuns:

Cel mai bine sa nu te mai dai cu nici un fel de alifie sa lasi tenul sa respire si vei vedea in timp poate ai folosit prea din timp l; a o virsta prea frageda alifii de tot felul. Lasa o perioada si apoi mai incerci daca crezi ca merit a mai ai rabdare

| cristina93 a răspuns:

Mmm da stiu un tratament pentru agnee care dureaza 6 luni, asa e recomandat, nu iti trebuie recomandare de la dermatolog, sunt niste pastile, doar ca sunt cam scumpe, asta este site-ul: http://www.tratament-antiacnee.ro/ro/comanda.htm

| Diav0la a răspuns:

Ceai de galbenele... stai deasupra craticioarei cu ceai fierbinte aproximativ 15 minute .ca la inhalatii ...stergi fata masand (nu foarte apasat ) cu un prosopel mai aspru. clatesti cu apa rece ca sa ti se inchida porii ...Incearca asta vreo sptamana si vezi ce iese...

| princess92 a răspuns:

Si eu am probleme cu cosurile.am folosit skinoren, isotrexin si acum incerc zineryt...am fost la dermatolog si mi-a dat si niste pastile si nimic...in schimb.atunci cand am facut un tratament de la endocrinolog(in urma unor analize) mi-au disparut cosurile... dar acu mi-au aparut din nou.asa ca m-am dus iar la endorcinolog...astept rezultatele analizelor ca sa vad ce sa iau...

Sfatul meu este sa incerci si un endocrinolog, pentru ca poate fi o problema hormonala.

| dragosh a răspuns:

Salut! Am folosit si eu Zineryt si skinoren acum 4-5 ani. Dar efectul era secundar(daca intrerupeam tratamentul imi reapareau)E o chestiune de timp pana se rezolva problema.Incearca ceva cu extract de aloe vera.Mult succeshappy

| oana_3034 a răspuns:

Incearca AKNESOl de gaseste in farmacie... e o solutie f buna si deloc scumpa... mie mi-ai trecut de la ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu despre Aknesol, dar stiu ca Zineryt provoaca dependenta, si are efect doar cat timp il folosesti, la fel ca si Skinoren. Crema care m-a ajutat se numeste "Acne-n Pimple Cream", de la Himalaya Herbals, o gasesti in farmacii, e putin peste 10 ron, depinde de farmacie, si pot sa iti spun ca am avut rezultate excelente cu ea. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Institutul Cantacuzino creeaza auto-vaccin pentru acnee, eficace 100 %, nu raman cicatrice. Pret 20 roni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa iti schimbi dermatologul! Si eu am avut probleme, dar in 4 luni am scapat.definitiv sper, pentru ca nu mai am probleme.Eu am avut tratament cu sotret.am avut o creme de la avene, skinoren, isotrexin, ivatherm si zynerit.La mine si-au facut efectul! Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De doua ori pe saptamana iti aplici pudra de argila...
pudra o dizolvi in apa.putina.si o aplici pe fata lasand km 40 de minute.happy dupa care cu apa caldutza te clatesti... eu am folosit si nu mai am nimic pe fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Rooolly eu sunt Mihaela si eu am acnee juvenila. Si acum folostesc zinerit ai dreptate nu prea is-i face efectul. Am scris solutiile cu care te-ai daut si tu si am sa incerc. Dar daca nu ti-au trecut te rog foloseste si sfatul meu. Date cu rostie pe toata fata dar mai intai te speli bine de tot pe fata cu sapun niveia ( sau infine cum so scre)si dupa aia sa te dai cu rosie crede-ma iti mai dispar din ele:* sper sa functionezewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce disperata... asteapta pana la varsta adulta, abia atunci n-o sa mai ai deloc, n-ai cum sa scapi de acnee

| Ionut19 a răspuns:

Acneea rozacee e o problema mare pentru tineri. Eu am gasit un tratament bun pe sit-ul http://www.derminax.ro/tratament-pentru-cosuri-acnee-rozacee

| deea_3128 a răspuns:

Poi nu stiu dupa un timp o sa ti se duca toate cosurile si etc.eu de ex folosesc ZINERIT si sunt ff multumita de el dar nu iti trece cand ti se termina prima sticluta eu am folosit 3 sticlute si de abia atunci nu mai am cosuri! oricum depinde si de tenul fiecaruia poate tenul tau nu suporta tot ce ti-a dat medicul...nu stiu ce sa zic incearca mai multe sau asteapta mai mult timp si o sa vezi k n-o sa mai ai cosuri!winking