| anonim_4396 a întrebat:

Uh nu pot sa cred ca folosesc TPU rolling on the floor)
Mi-am facut contul asta doar pentru a pune intrebarea asta si as aprecia dacă mi-ați raspunde.
Sunt clasa a VIII-a si îmi e foarte frica de examene.
Pentru ca sunt praf la limba romana.
Efectiv..praf.
Si faza e ca la matematica știu foarte bine.
Chiar înțeleg si am note de 9 si 10.
Dar la romana..bai frate nimic nu înțeleg.
E foarte dificil.
Nu știu nici sa analizez.
Funcțiile sintactice sau genul propozițiilor.
Completivă directa, subiectiva si toate porcăriile alea zici ca sunt chineza pentru mine.
Am dat test din ele si am luat 5.
La subiectul al III-lea unde avem de demonstrat ca o opera aparține unui gen literar sau ca un text este specia nu știu cui sa zicem ca ma descurc.
Dar la gramatica..praf.
Si chiar îmi e frica.
Pt ca in câteva luni vine examenul si nu ma simt deloc pregătită.
Știu ca toată lumea a trecut prin asta si e doar un examen dar chiar îmi doresc sa intru intr-un liceu bun peste 8.50 măcar.
Plâng in fiecare seara când ma gandesc.
Media mea generala V-VIII e buna.
Reprezintă 20% din nota de admitere la liceu.
La mate ma descurc.
Dar romana o sa ma traga foarte tare in jos.
Chiar vreau sa intru la un liceu bun..adică, chiar conteaza.
Mai ales anturajul.
Nu vreau sa ajung ultima handicapata, analfabeta de fumează la colt de strada si de da like la Memeuri junimea (no offence dar ca sa razi la așa ceva trebuie sa ai neuronii pe -)
Ma rog am deviat de la subiect.
Ideea e ca eu as vrea sa îmi dați site-uri sau chestii de genu cu toate lucrurile pe care trebuie sa le știi Pt examen la Lb. Romana.
Si niște sfaturi va rog.
Îmi e frica mai ales de părinți.
Ca o sa ii dezamăgesc si nu o sa ma mai iubească.
Urasc sa dezamăgesc persoanele pe care le iubesc si la care țin.
Si tatăl meu este si doctor veterinar si se așteaptă sa iau note bune.
Nu știu..ma simt ca un ****.
Plus ca lunea viitoare avem simularea si profesorii mei nu înțeleg deloc.
Deci fix in săptămâna asta se trezesc sa ne dea teste si sa ne distrugă psihic.
Sunt pe genu,,Ah aveți simulare luni? Ma doare in c*r voi dați test sapt viitoare,,.
Si așa dam test la mate, romana (astea sunt ok ca oricum dam simulare din ele) dar frate chimie? Tehnologie? Engleza?
(Da, toate aceste teste saptamana asta, înainte de simulare).
Nu mai pot, psihic îmi vine sa plâng.
Îmi vine sa bat pe toată lumea, sunt foarte stresata si devin o antisociala care asculta mereu muzica la casti.
Ma rog, eu sunt in general mai anxioasa dar acum sunt mai rau decât înainte.
Am scris prea mult nici nu cred ca o sa citească cineva toate prostiile pe care le-am scris eu aici, dar ma rog.
Cam atât.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Putem să-ți dăm 1000 de site-uri, nu le pricepi și gata laughing nu ești singura
Ai putea încerca niște meditații sau sa încerci sa faci exerciții suplimentare și dacă nu te descurci sa întrebi profesorul la ora sau pauza.

1 răspuns:
| Amauri a răspuns:

Încearcă să te uiți în caiete mai vechi, de unde ai inceput lucrul pe care nu îl știi, uita te la exemple, poate la un moment dat vei înțelege