| catalinaloredana a întrebat:

Uit foarte repede ceea ce invat. De exemplu am invatat pentru un examen o saptamana intreaga, acasa stiam perfect tot si cand am ajuns la facultate la examen nu mai stiam nimicstraight face nici nu zici ca invatasemstraight face Cum sa fac sa nu uit asa repede?

6 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Ceva nu e i nregula la cum inveti tu sau ia strans prea multa oboseala. incearca sa acumulezi informatia structurat (fa-ti schite, tabele, reprezentari grafice care sa te ajute la fixarea informatiilor). verifica daca ai inteles bine azi, apoi verifca-te maine. si mare grija la odihna.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Este ceva normal/Sunt reacţiile actualizate din pricina stresului/Lasă grijile deoparte şi astfel vei constata cum efectele cresc/Mergi lejer/Şi fără teamă/Fii relaxată/Şi totul va fi bine

| bogdan74688 a răspuns:

Erai prea panicata, sau speriata, daca uiti, daca... si pana la urma, ai uitat:p
incearca sa stai relaxata, si sa nu'ti mai faci atatea griji, si te vei concentra mai usor happy facandu'ti problema cu anumite lucruri, uiti si ce sti, iar cand esti relaxata, te concentrezi mai usor, si iti vin si alte idei happy

| xxdd a răspuns:

Si eu patesc la fel.
Am fost la doctor si mi-a zis ca inainte de un examen sau ceva, cam cu o luna-doua, sa iau lecitina timp de o luna si sa incerc sa mananc mai consistent.

Am incercat si merge. Sa incerci si tu. :d

Noroc happy

| Shery a răspuns:

Eu de cand am inceput sa iau memo plus in mod constant, retin de la prima citire a cursului, a 2-3a citire o fac mai mult pentru fixarea detaliilor...

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Se poate sa uiti si din cauza emotiilor.
Ia lecitina si inainte de un examen, daca ai emotii, scrie pe hartie exact ce simti in momentul acela sau spune cuiva ce simti/ca ai emotii, iar apoi respira de 5-10 ori profund. Facand asa, daca ai emotii cu siguranta vei scapa de ele(recomandat de psihologi). Asa am procedat si eu si am stiut, am fost mai relaxata.
Bafta!happy