| EugenEB a întrebat:

Un apartid poate fi expulzat din tara in care se afla? Daca nu apartine unei tari anume iar tara in care se afla vrea sa il expulzeze unde il trimite? Si inca ceva, sa zicem ca un rus isi ia cetatenie britanica si renunta la cea rusa fiind doar britanic. Poate acesta fi expulzat din UK fiind doar cetatean britanic in urma pierderii celei ruse?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Expulzarea este o masura de siguranta care este luata in cazul in care persoana fara cetatenie a comis infractiuni grave intr-o tara unde nu are rezidenta sau domiciliul.In cazul in care expulzarea insoteste pedeapsa inchisorii, aducerea la indeplinire a expulzarii are loc dupa executarea pedepsei.
2.Il va trimite in statul in care apatridul are rezidenta sau domiciliul. Sau, daca exista motive serioase de a se crede ca risca sa fie supus la tortura, condamnare la moarte in statul in care urmeaza a fi expulzat, apatridului i se ofera posibilitatea sa ceara azil( cu conditia sa se cuminteasca, bineinteles!).
3.Doar pentru motivul ca a renuntat voluntar la cetatenia avuta anterior, nu poate fi expulzat--- ar fi absurd!

| EugenEB explică (pentru alessia5158):

Ok, dar o persoana naturalizata ca american sa zicem, care este nascuta in Rusia si are la activ doar cetatenia americana poate fi deportata? Avand doar cetatenie americana in urma deportarii am inteles ca se pierde si cetatenia, de unde reiese ca cetateanul ar pierde unica cetatenie detinuta la activ, cea americana devenind astfel apartid? Ma refer la faptul ca el a fost nascut in rusia are cetatenie americana doar, la cea rusa renuntand si urmeaza a fi deportat, proces in urma caruia pierde unica cetatenie, cea americana de unde rezulta ca devine apartid. Unde ar putea fi deportat daca este apartid si are resedinta in America. Cetatenii americani nu pot fi expulzati sau deportati? Pentru ca nu e ceva logic aici, cum sa fi deportat sau expulzat daca ai casa si esti cetatean american, unde sa te duca?

| alessia5158 a răspuns (pentru EugenEB):

E simplu in acest caz!--- s-a nascut in Rusia si acolo il va trimite.

p.s. Citeste cele 2 Conventii(din 1954 si 1961) semnate de 37 state, inclusiv Romania :http://www.unhcr.org/ro/2813-protectia-persoanelor-apatride.html

| EugenEB explică:

Sunt curios, am citit umdeva ca poti fi expulzat daca esti afiliat la grupari naziste.