| cristi00017 a întrebat:

Una din probleme adolescentei, poate a tari, si daca nu ma insel a lumii. Tigani (rromi), se cred in filme cu mafioti si pretind ca detin suprematia, astfel ca pe la mine in cartier tiganii se iau de toti fara motiv, le dau palme etc.
Ce m-i s-a intamplat mie ieri a inceput astfel. Eram cu baietii ne jucam tenis, si vin 3 si incep sa faca "controale" le da palme, ii intreaba daca sunt smecheri, cine sunt ei. Pana cand i-a dat un pumn unui prieten mai bun. Eu l-am intrebat ce i-a facut, dupa care frustrat vine la mine si imi zice ca sunt umflat in pene ca sunt cu ei. Bine, pana cand unu mai mic incepe sa imi dea pumni in burta, sa ma traga de pantaloni, sa ma stranga de gat, dupa i0am zis sa inceteze. Si ala frustrat ma ameninta ca cine sunt eu. Dupa astea ala mare vine la mine imi da o palma, i-am zis ce ai cu mine, ma trage de mana si imi zice sa facem parte-n-parte, eu stau si ma uit la el, dupa care imi mai da o palma. Fara sa ma mai gandesc ii aplic un pumn in arcada, dupa care el sa pune pe vine si se tine cu mana de ochii plangand, cei de langa el o iau la fuga. Iar azi la fel ma jucam, pana cand vine cel care vroia sa ma bata cu inca 2, eu ii vad asa ca ma duc langa niste baietii mai mari si stau cu ei, la care tiganii imi zic ca ma vor prinde. Ce ziceti sa fac? Sa ii fac sa inceteze frumos, sau sa le raspundem cu aceeasi moneda? Eu o sa plec la scoala mereu pe langa zona in care stau ei deci astept big grin Orice sfaturi, injurii sunt bine venite.

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Tigani sunt multi si uniti daca le raspunzi cu aceiasi moneda, iesi mai rau, iar pe de alta parte nu se poate discuta frumos cu ei.Incearca sa ii eviti, sau apeleaza la politie cand se mai intampla ceva de genu, poti ca si dovada sa ii inregistrezi, lasi telefonul pe inregistrare si il tii in buzunar, ca sa nu vada.
Ai putea sa faci un curs de autoaparare, fi sigur ca ei nu o sa te astepte doar intr-un loc, ei sunt in stare sa astepte si 10 ani sa te prinda singur si sa se razbune. Apeleaza la politie sau vorbeste cu parinti tai si gasiti o solutie la problema.

4 răspunsuri:
| PeaceDay a răspuns:

Politia nu te va ajuta in cazul asta. Te sfatuiesc sa ai de fiecare data la tine o bata sau un box.
P.S. Autoapararea nu te ajuta cu nimic intr-o lupta de strada.

| YellowSunshine a răspuns:

Cand il prinzi pe unu singur, dai sa uite cine e, astia doar cand sunt multi au tupeu cand sunt singuri isi scot palaria in fata ta daca te uiti mai urat la ei.

| cristi00017 explică (pentru YellowSunshine):

Tocmai i-am dato unuia cand erau 3 si au fugit cu totii dar s-au intors cu aia de vreo 23 de ani cam asa

| YellowSunshine a răspuns (pentru cristi00017):

Tocmai asta zic, il prinzi pe unu il nenorocesti de nu mai stie cine i-a dat si nu are la cine sa vina