| anonim_4396 a întrebat:

Unde credeti ca ar fi locul cel mai potrivit sa tin un jurnal? Ati avut vrodata jurnal? Unde l-ati tinut? L-a gasit cineva?

11 răspunsuri:
| JackieSue a răspuns:

Pai inventeaza tu un alfabet pe care numai tu sa-l cunosti(a=|/|, b=00| etc) si iti scrii c vrei in el...eu il tineam pe al meu in dulap, sub haine.

| Mwhahahaa a răspuns:

Ti-l poti lasa oriunde in camera...
Numai daca ai cheita la el...
Daca nu, gasesti tu un loc prin camera sa-l ascunzi...
Sub salteaua la pat...In noptiera...
Dupa TV...
in dulap...
happy
Eu l-am tinut prin cartile mele de la scoala
Nu l-a gasit nimeni...Pentru ca nu avea cum sa-mi "cotrobaie" prin cartile de la scoala.

pupici virtuali:*:*:*

| covexrobu a răspuns:

Hai sa te intreb ceva : Dupa parerea ta ce rost ar avea jurnalul? Ca dupa mine nu prea are rost cel putin personalitatea mea este de asa fel incat sa nu las nimic in urma mea care sa imi dezvaluie identitatea si cine sunt eu. Adica daca merg la mare munte sau oriunde altundeva eu nu ma apuc sa fac poze cu mine in aceea zona tocmai pentru ca lumea sa nu stie pe unde umblu eu. Deci prefer sa imi ascund cat mai mult iesiriile. Si umblu destul de mult am fost si la mare si la munte si in strainatate dar nu mi-am facut poze in acele zone. Eu prefer ca lumea sa nu stie niciodata pe unde sunt. Adica daca ma suna un prieten si ma intreaba atunci le zic dar altfel nu prea. Un jurnal nu poate sa iti faca decat rau daca ajunge pe mana cui nu trebuie si nu poti stii niciodata cand te tradeaza cineva si ti-l fura. Asa ca dupa mine nu are absolut deloc sens un jurnal.

| covexrobu a răspuns:

Hai sa te intreb ceva : Dupa parerea ta ce rost ar avea jurnalul? Ca dupa mine nu prea are rost cel putin personalitatea mea este de asa fel incat sa nu las nimic in urma mea care sa imi dezvaluie identitatea si cine sunt eu. Adica daca merg la mare munte sau oriunde altundeva eu nu ma apuc sa fac poze cu mine in aceea zona tocmai pentru ca lumea sa nu stie pe unde umblu eu. Deci prefer sa imi ascund cat mai mult iesiriile. Si umblu destul de mult am fost si la mare si la munte si in strainatate dar nu mi-am facut poze in acele zone. Eu prefer ca lumea sa nu stie niciodata pe unde sunt. Adica daca ma suna un prieten si ma intreaba atunci le zic dar altfel nu prea . Un jurnal nu poate sa iti faca decat rau daca ajunge pe mana cui nu trebuie si nu poti stii niciodata cand te tradeaza cineva si ti-l fura. Asa ca dupa mine nu are absolut deloc sens un jurnal.

| Ralux a răspuns:

Daca stii sa il ascunzi cum trebuie nu il va gasi nimeni. Uite cateva trucuri:Nu spune nimanui ca tii un jurnal. Daca nimeni n-o sa stie, nici n-o sa-l caute. Fa des remarci de genu; "jurnalele sunt asa o prostie".
Deghizeaza-ti jurnalul varandu-l intr-o coperta veche de carte de povesti.Astfel camuflat, pune-l pe un raft, laolalta cu restul cartilor.
Scrie "Jurnalul meu" pe coperta unui caiet vechi, adauga vreo cateva insemnari plictisitoare si lasa-l la vedere.
In adevaratul jurnal poti invinta si cuvinte cod pentru persoane si locuri.Astfel,cine il gaseste nu va fi in stare sa inteleaga ce ai scris.
Poti sa iti iei si un jurnal cu cheita(se gasesc peste tot prin magazine). Asa e mai sigur.Ai grija sa tii cheita intr-un loc foarte bine ascuns.

| Abcfunny a răspuns:

Buna
Da am avut jurnal si il tineam intr-un dulap. i-am spus mamei de existenta acestuia si mi-a spus ca nu va umbla.

cred ca asa ar trebui sa faci si tu, banuiesc ca si mama ta a avut unu si nu a vrut sa-l citeasca nimeni

Bafta!

| Lorenyk a răspuns:

Mie cred ca mi l-ar gasi si in gaura de sarpe... in fine, eu nu pot sa-ti spun unde sa-l ascunzi fiindca depinde de camera ta si de locurile unde sti ca umbla ai tai. cel mai sigur e sa ai jurnal cu lacat si poti sa-l lasi oriunde. dar ai grija de cheie. eu am o cheie foarte foarte foarte mica la lacatelul de la jurnal si am bagat-o in carcasa de la telefon, ca a avut loc.

| deiutza_9183 a răspuns:

Pffff
laughing
da am avut si am un jurnAL insa cu un an si ceva in urma am avut imprundenta sal aduc la tara si la gasit maicamea si mi la citit a alflat niste boacane facute de mine si sau suparat foarte tare parinti mei de atunci il tin la oras acolo locuiesc singura si nu au ce cuta ei la mine in lucruri

| bubukid a răspuns:

Eu am vreo 5 nu numai 1...in fiecare an imi fac unul...si pur si simplu nu trebuie sa stie nimeni ca ai jurnal... apoi... puneti`l in birou printre caiete...sau...chiar si intre cartile din biblioteca big grin

| KaTaLyN a răspuns:

Daa du`te la prietenii/prietenele tale si zi`le "jurnalul e o prostie" sigur n`o sa banuiasca nimic laughing sincer acum nimeni numai aduce in discutie subiectul "jurnal"winking cel mai bine il bagi sub dar cum...Lipit sau pus pe partea opusa patului.Chiar daca ar cauta cineva sub pat sau daca l`ar muta tot nu l`ar gasiwinking

| nustiucine a răspuns:

Scuze, in primul rand, credeti, se scrie legat, fara cratima...pentru ca este pluralul persoana a II a... e un verb cu o conjugare frumoasa...studiaza-l!
si da, am avut un jurnal, oricine merita sa aiba un jurnal odata, daca te hotarasti ca in el vei scrie doar lucruri adevarate, va fi prima ta oglinda, te vei putea analiza, citind ceea ce ai scris, sau te vei putea relaxa, pur si simplu aranjand lucrurile in ordine pe o foaie... odata puse pe orice foaie, lucrurile devin mult mai clare.
am inventat un alfabet special pentru acel jurnal, astfel ca fiecare litera era un simbol..., de exemplu |: =k sau |.|=m, diverse chestii simplificate, astfel ca nimeni nu ar putea sa citeasca nici macar un cuvant.
nu uita sa treci data, va fi extrem de importanta mai tarziu.
don't be mad on me...
kisses!