| Yahaky a întrebat:

Unde pot sa-mi fac un tatuaj cu henna?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

De obicei la mare, insa iti poti prepara si tu amestecul respectiv. Se gaseste in supermarket-uri henna. Uite aici o reteta:
- ceai negru (la pliculete)
- ulei esential de eucalipt
- o cana de henna (pudra)
- o lingurita suc de lamaie
- scortisoara macinata

1. Fierbi putina apa intr-un vas. Dupa aceea, stingi focul si pui pliculetul de ceai negru. Acoperi si il lasi asa pentru cateva ore.
2. Adaugi cateva picaturi de ulei esential de eucalipt si il lasi peste noapte acoperit.
3. Urmatoarea zi incalzesti amestecul (sa nu il fierbi, doar incalzit) si adaugi putin cate putin pudra de henna si scortisoara, apoi zeama de lamaie. Trebuie sa rezulte un amestec de consistena pastei de dinti.

Apoi poti ruga pe cineva care se pricepe sa iti faca un tatuaj sau poti chair tu, daca alegi un loc accesibil. Trebuie sa lasi vreo jumatate de ora pasta pe piele, ca sa reziste mai mult culoarea, dupa ce ti-l faci.
Din cate stiu, nu prea sunt multe saloane care fac tatuaje cu henna, insa poti sa cauti, daca vrei ceva care sa arate mai profesional, sa zic asa.

1 răspuns:
| Elvina a răspuns:

La mare de obicei se poate asa ceva, dar cred ca in orice salon de tatuaje. Bafta!