| DidiChanx3 a întrebat:

Cine imi explica si mie ce ii aia henna pentru par o.O adica henna parca era un fel de tatuaj nu thinking

Răspuns Câştigător
| Gabielle a răspuns:

Henna este o "vopsea" naturala, din frunze macinate care contine pigmenti si vopseste pielea dupa cum stii si tu, dar si parul. Aplicata pe par nu numai ca il coloreaza (in diferite nunate de castaniu, aramiu si rosu) dar il si trateaza.winking

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o plantă care colorează!
Pa, pa.

| Kaℓi a răspuns:

Henna e o planta din care se fabrica diverse vopsele. Si pentru par, si pentru body painting, si pentru altele :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Henna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Este o vopsea naturala.
Este facuta din planta.
Te pup.

| BlackWaltz a răspuns:

In cazul in care ai nota de trecere la engleza:
http://en.wikipedia.org/wiki/Henna

| Finetti1313 a răspuns:

Henna neagra se foloseste pentru tatuajele temporare (pana in 6 luni, din cate stiu eu).
Eu foloseam nuantatare rosii (R3) cu henna, dar daca ai vreo alergie sau esti sensibil, mai bine nu folosesti pentru ca te poti alege cu o iritatie destul de urata.
Daca te vopsesti de multi ani cu siguranta ai remarcat ca parul tau a devenit mai aspru, a inceput sa cada sau are varfurile despicate. Si totusi daca ai vrea sa ai alta culoare sau macar luciul acela frumos pe care ti-l dau vopseaua si nuantatorul.
Exista mai multe tipuri de henna, henna vopsea (nuante de blond, roscat, saten si negru) si henna pentru ingrijirea parului ( Henna neutra si Henna cu chinina).
Toate tipurile de henna au si un efect benefic asupra parului nostru. Aceasta intareste firul de par, ii da suplete si stralucire si este un antidot si pentru parul gras in exces. Totusi daca ai parul uscat ar fi indicat sa completezi compozitia cu un balsam cu henna sau cu ulei de masline. (eu folosesc ulei de masline simplu pentru ca si intareste firul de par)
In primul rand henna nu este o vopsea, de aceea vor prinde doar nuantele apropiate de culoarea parului natural. In general prind nuantele mai inchise deoarece aceasta nu decoloreaza parul, iar maximul de efect pe care l-ati putea obtine pe un par mai inchis sunt vagi reflexe.
Iti recomand sa nu folosesti henna indiana pentru ca poate fi contrafacuta si te poate irita. In general cel mai usor este sa gasesti Henne de la SIPA (frantuzeasca), despre care se stie ca nu contine si compusi chimici. Gama aceasta cuprinde culori variate de la blond la negru si s-a remarcat ca intotdeauna rosul prinde pe orice culoare. Baftawinking