| anonim_4396 a întrebat:

Unde se folosesc oglinzile concave?

2 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

La focalizarea, respectiv dispersia fasciculelor de lumina...

iar aici mai gasesti ceva mai detaliat da?
http://www.foto-magazin.ro/......l_open.php

Multa bafta!

| rotariurazvan a răspuns:

Oglinzile concave sunt oglinzile care maresc, un exemplu ar fi oglinziel din stanga si dreapta masini, ele sunt concave pentru ca cand te uit in ele vezi amsian mai aproape.De asemenea se mai pot folosi in strumentele de emdicina dentara pentru a putea vedea mai bine problema dintelui, sau la perisco se mai gasesc cateodata astfel de oglinzi! sper ca te-am ajutat bye happy