| Bixx a întrebat:

URGENNT ce parere aveti despre tutunari [fumatori]? cele mai bine explicate raspunsurii ...sunt tari (si funditaaa)... URGENNNT

Răspuns Câştigător
| Georgiana_1584 a răspuns:

Fumatul e un obicei din ce in ce mai prezent in randul adolescentilor... Fumeaza social (pentru a fi cu prietenii), apoi fumatul devine o obisnuinta, dupa care o dependenta. Ce implica de fapt fumatul?
E important sa stim ca tutunul scurteaza semnificativ durata vietii.In plus are diferite efecte nocive asupra organismului. Fumul dintr-o tigara contine peste 1000 de substante chimice, care sunt de 4 tipuri:
-Substante iritante, care incetinesc sistemul de curatare a cailor respiratorii
-Oxidul de carbon, care se fixeaza in hemoglobina si inlocuieste oxigenul
-Nicotina, care se fixeaza in sistemul nervos si creeaza dependenta, ridica frecventa cardiaca si presiunea arteriala, favorizand depunerea grasimii pe peretii arteriali
-Gudron si agenti cancerigeni, in special benzopiran...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi unii se apuca de fumat deoarece cred ca nu sunt suficient de "tari" ori vor sa se integreze intr'un grup cu mai multa usurinta. Altii vor doar sa incerce, Acum depinde si ce fumezi si cat fumezi, Dar mai bine nu te apuca! Risipa de bani si viata dar nu ar trebui sa-mi pese (fumezi pe banii si plamanii tai) big grin plus mirosul super urat :-& si cu timpul Dependenta... Smoke Sux! Parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se lase de tutun

| Larisa_5637 a răspuns:

Cei care fumeaza au o parte buna si o parte rea partea buna e ca sunt smecheri si partea rea ca mor repede