| anonim_4396 a întrebat:

Va cer un ultim ajutor la fonetica,maine (luni )dau test la fonetica, sunt a 5 a si nu prea stiu transcrierea fonetica. sad
De exemplu. : gheorghe.
Cum se scrie fonetic? Cum este corect :
g'org' sau g'eorg'e?

6 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

V-au bagat prostii, la ce scoala esti? Eu sunt la colegiul National, a 5-a si tot nu stiu atatea. Dar cred ca este despre accent, si varianta corecta ar fi Ghe'orghe.

| anonim_4396 explică (pentru alex0110):

Se vede ca nu stii fonetica, nu zic la ce scoala sunt, e o informatie putin cam privata, stau doar intr=un oras din judetul Tulcea

| alex0110 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poate fi cam privata...Dar eu nu am invatat despre asa ceva, nu ma judeca. Uita-te prin caiete, sigur ati facut vreo lectie despre asta.

| anonim_4396 explică (pentru alex0110):

Mda. dar nu inteleg nimic laughing

| AngelliGina1981 a răspuns:

Doamne fereste da' ce materii v-au mai bagat? eu nu am facut asa ceva la scoala O_O. As vrea sa stiu si eu ce e asta.

| anonim_4396 explică (pentru AngelliGina1981):

Mama spune la fel laughing))) Cred ca sunteti destul de mare. nici mama mea n-a auzit de fonetica, stiu, ne inebuneste si saraci de noi murim pe zi ce trece laughing))