| anonim_4396 a întrebat:

cine ma poate ajuta ii dau FUNDA. Eu sunt pe clasa a 5 a si azi am test la romana din fonetica. Dar nu am inteles mai nimic din ea. De ex: cand grupul de sunete gi este singur in silaba, cum il transcriem fonetic? g cu caciulita sau gi? si cum aflam care este vocala dintr-o propozitie de exemplu cu o si e? adica fara vocalele care sunt mereu vocale?

4 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Il transcrii ca G cu caciulita, ca "i"face parte din grupul "gi", deci ti se reduce numarul de sunete cu unul.

| Dmonik a răspuns:

E, I, O, U sunt vocale cand formeaza SINGURE silaba: mor-ta-ciu-ne, dor, me-re, rid, mu-re. Sunt semivocale atunci cand sunt alaturi de vocala/e, impreuna cu care formeaza diftong/triftong: moa-le, mia, mea...

| TbX_4651 a răspuns:

Daca te referi la despartirea in silabe sa stii ca gi nu se desparte in silabe ramane asa.pai sa luam de ex cu ploaie...nu stii care e vocala i sau e nu? dar daca il articulezi: ploaia...deci e este vocala iar i semivocala. a este mereu vocala, iar daca e i o u sunt singure intr'o silaba at sigur sunt vocale daca nu articulezi si iti dai seama (fundita? big grin)

| ElenaDianaLiana a răspuns:

Gi nu il despartim niciodata. o si e sunt semivocale daca se afla intr-o silaba unde stau langa a, daca nu satu langa a atunci una e semivocala si alta vocala. dar oricum nu se gasesc prea des in acceasi silba o si e sau alte semivocale, se gasesc si printre consoane si atunci tot semivocale sunt. in principal vocale sunt a si celelalte doua a cu caciulite(care nu pot sa le fac ca nu am program, sorrysad)sper sa intelegi ce ti-am scris. bafta!:*Funda?