| PDM2000 a întrebat:

Va puteti imagina Raiul sub forma unei bibloteci? daca da descrieti-l

3 răspunsuri:
| Dav7id a răspuns:

Si sa vezi numai playboy? ar fi frumos sa poti citi ce a facut persoana care te intereseaza.sa stii daca atunci cand ii dadeai bani te injura in gandul ei cand iti zicea cuvinte dulci.Sau daca era sincera cand zicea ca e virgina si patul chiar se rupea din cauza ca era vechi.astea ar fi lucruri interesante pentru multi.

| AshuraElric a răspuns:

Raiul poate lua ce forma vrem noi din moment ce nimeni nu s-a intors de-acolo sa ne spuna cum e.Insa nu multi si l-au imaginat sub forma unei biblioteci si ma intreb ce poti citi intr-o biblioteca a raiului din moment ce nimic negativ nu ajunge acolo:
Cartile de povesti spun minciuni,indeamna copilul sa-si imagineze o alta lume in care,de ce nu,exista o "persoana" (impropriu spus)mai puternica decat D-zeu.
Basmele in general promoveaza supranaturalul,lupta dintre bine si rau,ar putea fi totusi acceptate din moment ce binele castiga mereu.
Romanele ofera perspectiva unei vieti "pacatoase" dar fericite ceea ce deprima cititorul.
Carti de istorie (razboaie civile,mondiale, revolutii etc)vor spune PAS!
Ne mai raman cartile cu rugaciuni, Biblia si toate celelalte creatii cu caracter religios.De cele mai multe ori atrag persoanele in varsta (asta inseamna ca numai persoanele trecute de 50 de ani ajung in rai? whistling ).
Nu e ca si cum as avea ceva impotriva existentei unui rai sub forma unei sali de lectura dar propriile experiente de viata valoreaza mai mult decat tot ceea ce citim, de aceea de cele mai multe ori el este imaginat sub forma nei gradini in care oamenii pot comunica intre ei pentru a nu se simti singuri.
Am lungit-o de la o intrebare atat de simplahee hee

| sorinL1 a răspuns:

Multe carti si liniste deplina.