| Theo94 a întrebat:

Va puteti imagina ca omenirea sa foloseasca o alta forma de energie de cat cea electrica?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Alo, domnu', energia electrica nu e nici pe de parte singura forma de energie folosita de om. Si daca ne gandim bine, acu' 150 de ani nici nu prea se stia la ce se foloseste.

| Theo94 explică (pentru regis):

Da stiu domnu' dar m-am referit la aparetele care acum folosesc energie electrica sa foloseasca alta forma de energie.

| neutrino a răspuns:

Poate ca nu ai aflat inca, dar energia electrica nu este singura energie folosita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu imi pot imagina multe.

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Zi una cu care ar putea sa functioneze computer-ul tau in afara de electricitate.

| Radu284 a răspuns (pentru Theo94):

Nu asta ai zis in enunt. Dar just so you know, se lucreaza de ceva timp la microprocesoare si circuite auxiliare optice. Mai exista si calculatoare mecanice, desi nu se mai folosesc decat asa, cu scop didactic sau ca hobby.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur!
https://www.google.ro/#q=energia+biomasei

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Energie solara, energie nucleara, energie eoliana. Hai ca nu-i chiar asa greu sa-mi imaginez ceva ce exista deja.

| Theo94 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Data viitoare citeste si la raspunsuri, nu mai stau iar sa explic, era vorba de aparate care acum folosesc energie electrica, omenirea are nevoie de energie electrica, crezi ca poate fii
INLOCUITA?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Theo94):

Caloriferele folosesc energie termica (de exemplu). Masinile la fel, unele trenuri la fel, etc.
Caloriferu e si el un ''aparat''. Probabil ca s-ar putea inlcui energia electrica dar nu vad de ce. Este ecologica si sigura.

| a3e6u9 a răspuns:

De energie termică ai auzit?

| pablo69benidorm a răspuns:

No lo creo, todos los paises ya tienen plantas nucleares y nos pasara como chernobyl

| paulgabriel99 a răspuns:

Da, si energia solara este o forma de energie -.-...

| Theo94 explică (pentru paulgabriel99):

Ma refer la aparate cum sunt calculatoarele, telefoanele, etc, daca ale tale mereg cu lumina soarelui fara pic de electricitate in el e alta
treaba.