| ioanaciobanu a întrebat:

Va rog ajutati-ma: avind la dispozitie o sursa de lumina, o placa cu fete plan-paralele, un raportor un creion, ace de siguranta si o bucata de carton, propune planul unui experiment care sa verifice legea a doua a reflexiei)
mersi, aticipat:***

Răspuns Câştigător
| Denysia a răspuns:

Aceasta este o problema la fizica, da...si eu am publicat-o dar n-am nici un raspuns. uite cum am scris eu:
1)Asezam sursa de lumina pe masa
2)Luam placa cu fete plan-paralele si o miscam astfel ca fascicolul de lumina sa cada pe el
3)Luam cartonul si-l punem dedesubtul placei. pentu ca lumina sa se reflexe pe ea
4)Luam raportorul si masuram unghiul de incidenta si cel de reflexie
5)Observam ca ambele unghiuri sint congruente
Sper ca te-am ajutat,,,,, funda plz,,,
apropo la ce liceu inveti?

2 răspunsuri:
| ioanaciobanu explică:

Multumesc

| ioanaciobanu explică:

Da c acele de siguranta ce facem?