| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Va rog ajutati-ma, cum pot sa transfer niste poze din aparatu digital in pc? Cand introduc cablul in pc bineinteles dupa ce l-am introdus si in aparat imi apare intr-un colt"usb device not recognized". Nu era nici un cd in pachet cand l-am cumparat ca sa trebuiasca sa instalez ceva. Aparatul meu e Sony DSC-P41/P43.Deci asta inseamna ca nu trebuie sa instalez nimic, ce ar mai fi de facut in afara de asta ca sa imi mearga? adica sa pot sa-mi transfer pozele de pe aparat pe pc?

Răspuns Câştigător
| Geo_6214 a răspuns:

Vezi aici : http://www.nodevice.com/driver/DSC-P41/get40082.html deasupra la "Description", in dreapta, iti apare "Download". Scri numarul din imaginea aia in casuta si dai "Download". Dupa ce ai download-at aia, o dezarhivezi undeva si apoi iti vor aparea doua noi fisiere ("usbdrven" si "DriverUpdaterSetup-1. 2. 0. 2077_multilang") dupa care dai dublu click pe noul fisier "usbdrven", selectezi locatia unde vrei sa iti bage fisierele pentru driver si dai Unzip. Intri in locatia unde ai dat sa iti salveze fisierele pentru driver si deschizi "Setup", iar apoi urmaresti pasii.
Cand instalezi driverul, camera NU trebuie sa fie conecatata la PC. Dupa instalare iti va cere sa repornesti computerul, iar dupa repornire vei putea sa conectezi aparatul la PC si ar trebui sa ti-l recunoasca.
P. S. Ca sa dezarhivezi vei avea nevoie de WinRar http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__5/file__208 (dai pe "Sunt de acord" si iti va incepe download-ul, dupa care il instalezi) sau o versiune mai noua.
Daca mai ai nelamuriri, sau nu ai inteles ceva, sa postezi si sa imi dai un mesaj privat pentru ca nu stiu daca o sa ma mai uit la aceasta intrebare.
Sa ai o zi buna!

4 răspunsuri:
| Geo_6214 a răspuns:

Buna!
Windows-ul nu iti recunoaste aparatul, deci trebuie sa instalezi driverul de la aparatul foto. Poate ne spui si marca si modelul aparatului ca sa iti putem da mai multe sfaturi.
Sa ai o zi buna!

| hd04wbw a răspuns:

Normal odata cu aparatul foto iti da un cd cu un program pe care trebuie sa il instalezi.Doar cu ajutorul acelui program poti descarca pozele din aparat.Asa ca vezi pe unde e cd-ul.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică:

Aparatu meu este Sony DSC-P41/P43 si nu am primit nici un cd. Daca numi recunoaste windowsu aparatu ce trebuie sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu cum sa fac asta si cum sa imi gasesc program de poze ca varamea are dar nu are timp sa mi-l dea dar lasa ca o sa o biruesc eu si mil da si til voi da si tie vezi ca iau id-ul tau sa iti zic