| analistic a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine sa castig bani pentru continuarea liceului...sunt din Botosani...va multumesc

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poti lucra ca part-time: la McDonald's, KFC sau Burger King; daca cunosti o limba straina bine, poti lucra intr-un Call Center.
Daca te "pasioneaza", poti incearca pe la spalatorii sau pe la terase ca ospatar. Din asta ies banuti bunicei si te culegi si cu bacsisuri.
Oricum ai destule din ce sa alegi, desi sa ai grija la ce angajator te vei duce, nu lasa anumite documente personale (buletin, certificat de nastere, permis) in original sau copie doar daca ai semnat vreun contract de munca cu ei. Cand ti se va da contractul de munca il poti cere acasa sa-l citesti, sa vezi ce clauze iti impune angajatorul, mare grija la asta si pana sa-l semnezi poti cauta informatii despre firma respectiva pe Internet, posibil sa ai norocul sa gasesti parerile fostilor sau actualilor angajati.

Poti cauta anunturi din ziare ori pe internet, ba chiar mai mult iti poti face un curriculum vitae impreuna cu o scrisoare de intentie (gasesti modele de acest gen pe internet) si sa le aplici la firmele de pe ejobs, best jobs, myjob etc.

Succes!

| analistic explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc mult, doar ca eu am 17 ani si nu prea reusesc am incercat, cunosc si limba Italiana perfect! Doar ca imi sp ca trebuie sa am 18 ani sa imi faca contract dar vă multumesc

| MihaelaDart a răspuns (pentru analistic):

La ce ti-am insirat mai sus poti lucra de la varsta de 16 ani.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai merge la KFC, McDinalds sau King Burger personal sa intrebi toate conditiile de angajare cat timp esti la liceu, sunt sigura ca te vor primi ca angajat part-time. De aceea este facut angajarea de la varsta de 16 ani in aceste fast food-uri sau ospatarie, sa poti studia si muncii in acelasi timp. Ti-am sugerat unde poti cauta locuri de munca sigure la servicii cu 4 ore de munca, daca nici initiativa ta de a merge si cauta nu ai, atunci stai in continuare pe un "job" ilegal pana cand politia te va prinde. Pe drumul pe care l-ai ales de munca este calea mai usoara de a merge spre a fi inchis. Fa ce vrei in viata, caci asa cum iti asterni, asa dormi.

| analistic explică (pentru MihaelaDart):

Nu exista KFC, McDinalds sau King Burger in Botosani, nu prea ai unde lucra

| Acras a răspuns:

Pai daca esti vreo fatuca e simplu ca sunt multi descreierati care le plac copilele daca esti vreun flacu e cam naspa de tine ca daca nu ai cel putin 16 ani impliniti nimeni nu te angajeaza