| tflkj a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Sunt intr-o situatie critica din care nu mai stiu cum sa ies. Pur si simplu, din cati oameni cunosc si ma cunosc, eu sunt cel mai josnic dintre toti.
Am ajuns sa fiu bataia de joc a tuturor. Nu am incredere in mine deloc si nu mai vad rostul vietii. Pun absolut orice la suflet!
Ma rog intruna si degeaba. Fiecare zi este la fel de neplacuta!
E nevoie de un psiholog? Aveti niste sfaturi utile sa imi dati?
Sunt un baiat de 17 ani. Nici parintii nu vor sa ma ajute. Vreau sa ma schimb si sa uit totul. Am tot incercat insa nu am gasit niciodata solutia.
Puteti sa imi dati id-ul de messenger ca sa vorbim daca vreti.
Multumesc mult pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

E foarte dureros mesajul tau; si nedrept nu cu altii, ci cu tine insuti.Si ca sa crezi acest lucru,hai sa discutam pornind de la cuvantul" josnic". Dictionarul ne spune ca josnic este omul ticalos si marsav; ei bine,ce ticalosie, ce mersavie ai facut, la cei 17 ani ai tai? Ai talharit pe cineva, ai inselat increderea cuiva, ai dat in cap vreunui om? Sunt sigura ca ninic din toate astea nu s-a petrecut.Atunci pentru ce vorbesti despre propria-ti persoana in asemenea termeni? As vra sa-ti spun ca sursa nefericirii tale se afla chiar in tine; daca tu insuti ai o parere atat de proasta despre tine, este inevitabil ca asest lucru sa se simta in afara si oamenii sa se comporte ca atare. Daca vrei sa schimbi ceva in situatia aceasta disperata trebuie sa incepi schimbarea cu tine insuti, cu felul de a gandi.Nimeni nu te poate ajuta,oricata bunavointa ar avea,daca tu ramai cu incapatanare in credinta ca esti ultimul om; nu esti astfel,draga NiMuSs,esti un tanar ca toti ceilalti,poate doar mai sensibil si mai vulnerabil prin aceasta sensibilitate; multi adolescenti mi-au marturisit cea ce spui tu astazi,unii,cititori ai pesimistului Cioran,erau pe buza prapastiei, dar toti si-au gasit echilibrul pana la urma si astazi sunt oameni de nadejde in societate. Tuturor le-am sugerat acelasi lucru:nu va insingurati crezand ca sunteti ultimii oameni, nu va retrageti suferind in vreun colt; descoperiti-va o calitate-fiecare om are una, sau mai multe-si claditi-va personalitatea in jurul ei.Nu ne spui prea multe despre tine dar cu siguranta ca ai vreo pasiune:poate-ti plac cartile,sportul,jocurile pe internet, filmele, muzica; orice de genul acesta poate constitui o baza pe care sa cladesti.Nu-mi dau seama,din putinul care-l spui despre tine care e sursa nefericirii tale; daca ne-ai fi dat mai multe detalii,poate ca sfatul nostru ar fi fost mai exact. Oricum,aici ti-ai gasit niste prieteni care, iata, ti-au oferit sansa de a-i cunoaste mai bine; e un inceput.Tot binele ti-l doresc.

9 răspunsuri:
| Ðean a răspuns:

Nimic nu se rezolvă prin forţă, dar câteodată este nevoie, nu ştiu cât de făcut eşti, dar când cineva îşi bate joc de tine trebuie să ai tupeu, astfel îţi va face aşa în continuare.

| DrA a răspuns:

Hey, nu crezi ca la 17 ani esti putin cam tragic? Ai o viata inainte. Daca vrei sa vorbim lasa-mi id-ul tau. Linisteste-te.

| Vrajitor a răspuns:

Bobocel_rosu happy da-mi add si vom vorbi mai "deschis" prietene. usor. nu fa vreo prostie.

| roxanarsene a răspuns:

Cauta-ma pe facebook Roxana Arsene!

| ColaStar a răspuns:

Te.ai intrebat macar vreodata de ce?

| Originalone a răspuns:

Id mess never. lose0 ia de baiete

| AstralConfessor a răspuns:

Te voi ajuta, dar daca vei aborda o atitudine necorespunzatoare ma voi opri. astral_confessor@yahoo.com

Răspuns utilizator avertizat
| ganea20 a răspuns:

Eu as zice sa_i ignoori pur si simplu nepasarea doare mai mult ...decat daca le dai satisfactia de a riposta