| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva. Cum fac sa nu mai fiu timid si sa am mai mult curaj? Ma refer cu colegii, cu prietenii sau cu alte persoane. Sunt foarte timid, mi-e rusine, put totul la suflet si nu am incredere in mine. Chiar daca as avea dreptate, eu nu pot spune nimic ca sar altii cu gura. Nu prea stiu sa ma comport in lume, asa am fost mereu de cand eram mic. De la un timp nu prea imi mai face placere sa ies cu prietenii. Sunt baiat de 17 ani. Va rog sa ma ajutati.
Daca vreti sa vorbim dati-mi un PM cu ID-ul vostru de messenger sau dati raspuns cu el.
Dau funda pentru un raspuns care ma va ajuta. Va multumesc!

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Cand ceilalti rad de tine, tu trebuie sa iti repeti in gand, ''aceste persoane nu exista'' si o sa vezi ca nu o sa te mai afecteze nimic din ce spun ele.

| BlueOctober a răspuns:

Eu stiu sigur ca daca te trezesti intr-o dimineata si iti spui"azi e ziua mea, in care nu dau importanta lumii si sunt plin de incredere!"o sa fie o schimbare.Ai mai multa incrredere in tine, socializezi nu furi o masinuta din supermarket! e ceva normal sa gresim atunci cand o facem asta ne face oameni faptul ca gresim si ne simtim rau dupa, sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu