| Giulia97Anna a întrebat:

Va rog ajutati-ma urgent! ofer funda +vot, am un pisoi de aproape 3 luni si cred ca are limbrici.De ieri nu mai mananca, azi a mancat putin.Sta suparat si doar doarme. Pisoiul se afla la tara la bunica,si mi-as dori sa-l duc la veterinar,dar bunica nu vrea sa cheltuie niste bani pe un pisoi, as vrea sa fac si eu ceva, dar chiar nu pot.bani nu am, stau la tara, le-am spus si parintilor nu-i intereseaza deloc.Deci nici nu ar fi vorba ca la-r duce la veterinar la oras sau sa-i cumpere o pastiluta.Va rog ce pot sa-i fac,am auzit ca usturoiul in lapte e bun, va rog ajutati-ma, tin foarte mult la acest pisoi crying

Răspuns Câştigător
| FofoBaa a răspuns:

Phai am o metoda dar nu stiu daca merge incearca :ia o seringa dar fara ac, piseaza usturoi pune foarte putina apa intr-un castronel si lasa-l undeva o zi-2, extrage jumate de seringa(ATENTIE fara ac )tine pisoiu si bacai capu de la seringa in cur si inpinge incet usturoiu ala din seringa (in acel timp ce ii bagi usturoi in el il ti cu curu in sus 2 min)si fai asa de 2 ori pe zi nu-i da dulce! sper ca te-am ajutat.
Nu uita sa nu aiba ac dor seringa. Funda?

| Giulia97Anna explică (pentru FofoBaa):

Oricum daca trebuie sa astept doua teri zile, el va murii crying, ma mir cum de a mancat azi ceva, ieri nu a mancat nimic.Azi a fost putin mai vioi, ieri nu avea chej de joaca, azi fratele sau la lu-at la joaca si el a inceput sa se joace si el doar putin.Il musca de ureche si si de gat, m-am bucurat cand l-am vazut mai vioi dar dupa iar a inceput cu starea lui de molesela, deci eu cred ca nu va rezista nici macar pana maine, dar mite sa astept inca 2 zile, oricum multumesc pentru sfat.sad

| Giulia97Anna explică (pentru FofoBaa):

Degeaba,de ce nu-i confrunti tu in fata sa vezi cum e, pur si simplu nu-i intereseaza, orice ar fi nu-i intereseaza.mai ales mama. fina noastra si-a dus catelul la veterinar, si mama spunea ca ce atata veterinar, ca asta e daca crapa isi i-a altul.Nu prea ii plac animalele.Insa eu le iubesc enorm.Eu stangeam banii pe pachetul de scoala si nu mancam nimic, si cu banii stansi le luam la hrana de pisici uscata, numai pentru ele, animalele imi sunt foarte dragi.Eu mai de mult imi doream o pisicuta ca animal de casa dar nu au vrut souneau ca sunt multe cheltuieli, si lasa par, insa eu le-am zis ca i-au din alocatia mea bani numai sa am o pisicuta, nu conta pentru mine putea sa fie si maidaneza.Insa ei, nu si nu.Au lu-at in loc doi perusi. Chiar si un prieten de al tatei i-a spus sa imi i-a o pisicuta, fiindca stia cat de mult imi doream una, insa nici asa nu a mers.cryingcat de mult mi -as fi dorit sa fi fost tu aici ca sai motivezi tusad

12 răspunsuri:
| glitchMirror a răspuns:

Găsești pastile la medicul veterinar!
Nu îmi imaginez ce fel de oameni sunt parinții tăi dacă nici macar câțiva lei nu o să-ți dea.De ce nu îi confrunți?

| Giulia97Anna explică (pentru glitchMirror):

Offffsad,bunica mea are mai multe pisici, pisoiul de care zic eu e cam slabut de felul lui, si nimeni nu-l simpatiseaza, in afara de mine care eu il iubesc foarte mult.Toata lumea il ignora si face handicapat si in toate felurile, in plus bunica are cam multe pisici.Parintii mei nu vor sa cheltuie niste bani pe maxi-taxi mai ales ca s-au scumpit.Iar daca ma vad suparata din cauza asta, ma certa, deci nu mai pot crede-ma ca am scris aceste cuvinte cu ochii in lacrimi crying

| FofoBaa a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Draga mea incearca metoda mea si dacase face bine nu-i mai da dulce si atunci cand se va face bine roaga-te de ai tai se mergeti la veterinar eu ammers cu motanu meu din alta cauza si am intrebat si de atideparazitare parca de librici si mia ziz ca costa 5 lei sau 10 lei.Nu mai fi suparata o sa se faca bine puppy dog eyes:X:*happy

| glitchMirror a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Vezi metoda cu seringa si usturoiul că s-ar putea să rănești si mai tare bietul animal. Poate lubrifiezi cu ulei de măsline capătul seringii... dacă e să-i administrezi ceva in felul ăsta...(nu încerca alt lubrifiant), ..decât deloc,poti cu puțină apă.
Ai grija cu hrana uscată,deoarece pisicile își iau aportul de apă în general din hrană. Deci pune-i apă tot timpul sa bea,dă-i și ceva mâncare gen:ce rămâne de la masă voastră,ce mâncați voi, adică hrană umedă. Prea multă hrană uscată poate cauza probleme medicale pisicilor, chiar decesul.
Oricum, nu e vreun mijloc de transport în comun să te deplasezi, adică măcar sa cumperi medicație...
Sincer mie îmi par cam aiurea părinții tai.Adică tot ei sunt neputincioși(când ar trebui să reprezinte un sprijin pentru tine), și tot ei te ceartă...Hmmm.
Pisicile care le aveți sunt sterilizate?

| Giulia97Anna explică (pentru glitchMirror):

Nu,nu sunt sterlizate, iar mijloc de tansport este cu autobuzul, dar nu vor sa dea bani degeaba pe un mat, asa zic ei

| glitchMirror a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Îmi plac animalele, felinele îmi sunt preferate.Îmi cam pare rău de soarta pisoilor fătați, deoarece pisicile nefiind sterilizate, mă întreb ce anume faceți cu ei...Adică am auzit că mulți, pe la țara, pur și simplu îi aruncă. Trist.

| Giulia97Anna explică (pentru glitchMirror):

E adevarat, acei oameni nu au inima, dar bunica nu-i arunca ea le gaseste stapani noi, niciodata nu a aruncat pisoi fatati de curand

| gambeluta a răspuns:

Numai cu pastile anti limbrici poate reusi sa scape cat mai repejor de limbrici...imi pare rau pentru el dar un masaj pe burtica pentru relaxarea muschilor ar merge( ajuta la eliminarea parazitilor) si da poti sa incerci si usturoi pisat in lapte dar nu pui mult

| Giulia97Anna explică (pentru gambeluta):

Mersi,dar esti sigura ca va merge ai mai intalnit astfel de cazuri si prin tratamentul acesta s-au vindecat?

| gambeluta a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Am si eu pisoi la tara si a mers....in 2 zile era perfect si nici nu a suferit sa stea cu fundu in sus